Trwa ładowanie...
d605tqc

Zakładane tempo podwyżek stóp proc. w USA może być zbyt szybkie - minutes (powt.)

10.04. Nowy Jork (PAP) - Cześć amerykańskich bankierów centralnych w trakcie marcowego posiedzenia Fed była zdania, że tempo podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych,...

d605tqc
d605tqc

10.04. Nowy Jork (PAP) - Cześć amerykańskich bankierów centralnych w trakcie marcowego posiedzenia Fed była zdania, że tempo podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, zakładane przez projekcję Fed, może być zbyt szybkie - wynika z raportu z ostatniego posiedzenia FOMC.

"Kilku uczestników oceniło, ze wzrost zawarty w projekcji może być przesadny" - napisano w minutes z marcowego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC).

Część bankierów centralnych USA wyraziła obawy, że prognoza stóp procentowych "może zostać błędnie zinterpretowana jako zamiar zmiany nastawienia w polityce monetarnej na mniej akomodacyjne" - dodano.

Stopa funduszy federalnych wzrośnie do 1 proc. z obecnych 0-0,25 proc. do końca 2015 roku oraz do 2,25 proc. rok później - wynika z marcowej prognozy Fed.

d605tqc

Rezerwa Federalna może zdecydować się na pierwsze podwyżki stóp procentowych na sześć miesięcy po tym, jak zakończony zostanie program luzowania ilościowego - poinformowała po zakończeniu marcowego posiedzenia prezes Fed Janet Yellen. W komunikacie wydanym po ostatnim posiedzeniu Fed napisano jednak jednocześnie, że stopy procentowe w USA powinny pozostawać bez zmian przez "znaczny okres czasu".

Przy podejmowaniu decyzji w sprawie stóp procentowych będzie brana pod uwagę "szeroka gama czynników, takich jak: sytuacja na rynku pracy, oczekiwania inflacyjne oraz sytuacja na rynkach finansowych" - oświadczył Fed w marcu.

Fed zrezygnował tym samym z uzależniania podwyżki stóp procentowych od konkretnego poziomu stopy bezrobocia w USA. Poprzednie komunikaty Fed zawierały stwierdzenie, że Fed zamierza pozostawić bez zmian stopy procentowe w USA, przynajmniej tak długo, jak bezrobocie pozostawać będzie powyżej 6,5 proc.

"Członkowie FOMC wyrazili przekonanie, że sytuacja w gospodarce USA jest na tyle dobra, by postępowała dalsza poprawa warunków panujących na rynku pracy" - napisano w minutes.

d605tqc

"Wszyscy członkowie FOMC ocenili, ze stopa bezrobocia prawdopodobnie niedługo spadnie poniżej 6,5 proc., dlatego była wskazana zmiana progu bezrobocia" - dodano.

Fed zdecydował w marcu o obniżeniu skali skupu aktywów w ramach programu luzowania ilościowego do poziomu 55 mld USD miesięcznie. Fed oświadczył, że prawdopodobnie zostanie utrzymane tempo stopniowej redukcji programu skupu aktywów na kolejnych posiedzeniach.

Marcowe posiedzenie było pierwszym, któremu przewodniczyła Janet Yellen. Yellen na początku lutego zastąpiła na stanowisku szefa Fed Bena Bernanke, który swoje stanowisko piastował od 2006 roku.

Kolejne posiedzenie FOMC, na którym będą podejmowane decyzje w sprawie polityki monetarnej w USA zaplanowane jest na 29-30 kwietnia.(PAP)

wst asa/

d605tqc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d605tqc