Trwa ładowanie...

Zasiłek dla bezrobotnych w dobie pandemii. Przypominamy najważniejsze informacje dot. świadczenia

Zasiłek dla bezrobotnych może zostać podniesiony. Rząd ma podjąć decyzję już w środę. Plan ma stanowić realizację zapowiedzi wyborczej prezydenta Andrzeja Dudy z piątkowej konwencji. Obecnie świadczenie wynosi maksymalnie 861 złotych brutto, natomiast Duda zapowiedział nawet 51-procentowy wzrost. Przypominamy podstawowe informacje w kwestii zapomogi.

Zasiłek dla bezrobotnych w dobie pandemii. Przypominamy najważniejsze informacje dot. świadczeniaŹródło: Fotolia
d4cyy7p
d4cyy7p

Zasiłek dla bezrobotnych w dobie pandemii. Przypominamy najważniejsze informacje

Szacunki są bezlitosne, już w tym roku bez pracy może zostać nawet 9-10 proc. Polaków. Cześć bezrobotnych otrzyma z tytułu świadczenia w wysokości 2,5 tys. zł brutto miesięcznie przez pierwsze trzy miesiące bez pracy - dowiedział się money.pl. Pozostali będą musieli obejść się smakiem.

Obejrzyj też: Wybory prezydenckie 2020. Głosowanie korespondencyjnie? Pocztowcy: stajemy się mięsem armatnim

Zasiłek dla bezrobotnych w wersji podstawowej wyniesie 1300 zł brutto dla osób ze stażem od 5 do 20 lat przez trzy miesiące. Natomiast osoby bez 5-letniego okresu składkowego otrzymają analogicznie 80 proc. tej kwoty, czyli 1040 zł brutto.

d4cyy7p

Zasiłek dla bezrobotnych w dobie pandemii. Przypominamy najważniejsze informacje

Warunek otrzymania świadczenia? Opłacanie ZUS-owskich składek co najmniej od płacy minimalnej przez 12 miesięcy w ciągu ostatnich 18 miesięcy. Na tę chwilę warunki te sprawiają, że zasiłek otrzymuje zaledwie 16 proc. bezrobotnych. Rząd zakłada jednak, że liczba uprawnionych do zasiłku znacząco wzrośnie.

Przypomnijmy, że już w marcu stopa bezrobocia w Polsce wynosiła 5,4 proc. - 909,4 tys. osób. Kryzys wywołany koronawirusem może jednak przyczynić się do raptownego wzrostu tej liczby. Rządowe rozwiązania mają z założenia wesprzeć tę część społeczeństwa, która z powodu pandemii pozbawiona zostanie środków do życia.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

d4cyy7p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4cyy7p