Trwa ładowanie...
bezrobocie

Zasiłek w Polsce i zagranicą – ile w jakim kraju płacą?

Im nie straszne żadne bezrobocie. Stracili pracę za granicą i wrócili do kraju z tamtejszymi świadczeniami. Nasz rodzimy bezrobotny może sobie o takim zasiłku tylko pomarzyć

Share
Zasiłek w Polsce i zagranicą – ile w jakim kraju płacą?
Źródło: newspix.pl
d22gc5o

Świadczenia w kraju

W Polsce prawo do zasiłku dla bezrobotnego ma każdy, kto się zarejestruje w urzędzie pracy i przepracuje w ciągu ostatnich 18 miesięcy co najmniej rok. Wysokość zasiłku jest uzależniona od stażu pracy i może być on pobierany przez pół roku. Okres ten wydłuża się jednak do roku, w przypadku osób po 50. roku życia, ze stażem pracy powyżej 20 lat, a także w przypadku tych wychowujących dziecko poniżej 15 roku życia, których małżonek jest również bezrobotnym i utracił prawo do zasiłku.
Staż pracy przekłada się na wysokość zasiłku: jeśli przepracowało się poniżej 5 lat otrzymamy 80 proc. zasiłku, wysokości 635,40 zł brutto. Jednak taką kwotę dostaniemy tylko przez pierwsze trzy miesiące. Po tym czasie zmaleje ona do 498,90 zł brutto i tyle będziemy otrzymywać przez następne trzy miesiące. Ci, co przepracowali od 5 do 20 lat mogą liczyć na nieco większą stawkę – odpowiednio 794,20 zł i 623,60 zł. Najwięcej trzymają bezrobotni ze stażem pracy powyżej 20 lat – 953,10 zł brutto, a następnie po trzech miesiącach 748,40 zł brutto.

d22gc5o

Prawo do zasiłku zagranicznego można nabyć, jeśli przepracujemy w krajach Unii Europejskiej czy Europy średnio około roku, legalnie, płacąc składki na ubezpieczenie. Jednak w zależności od państwa występują niewielkie różnice dotyczące wymaganego okresu pracy. Wysokość zasiłku za granicą waha się od 1,1 tys. do 13 tys. zł na miesiąc.

Wysokość zagranicznej kuroniówki

W Wielkiej Brytanii pobiera się tzw. Jobseeker’s Allowence. Co ciekawe, przysługuje on również tym, którzy pracują tygodniowo mniej niż 16 godzin. Tymczasem w Polsce, żeby otrzymywać zasiłek, nie można mieć żadnych dochodów. Wysokość „bezrobotnego” w Wielkiej Brytanii jest uzależniona od wieku oraz sytuacji osobistej. Istnieją tu również dwa rodzaje zasiłku: w oparciu o składki, wypłacany przez ok. pół roku, a także w oparciu o przychody i oszczędności. Wypłaca się go co dwa tygodnie. Zasiłek w Wielkiej Brytanii waha się w granicach od 1,1 zł do ok. 1,4 zł. Najniższa stawka jest przeznaczona dla samotnej osoby niezamężnej poniżej 25 roku życia, najwyższa dla osoby samotnej powyżej 25 roku życia i samotnych rodziców powyżej 18 lat. Natomiast w Irlandii kuroniówka, po przeliczeniu, wynosi ponad 3 tys. zł.

W Skandynawii zasiłki są dość wysokie. W Szwecji można liczyć na stawkę od ok. 150 zł do 320 zł dziennie, w zależności od tego, czy posiada się dodatkowe, dobrowolne ubezpieczenie. W ciągu ostatniego roku wystarczy przepracować 6 miesięcy. W Danii wysokość zasiłku może wynosić nawet 90 proc. pensji. W Norwegii zasiłek jest uzależniony od wcześniejszych dochodów. Maksymalnie może wynieść nawet 13 tys. zł. Żeby dostać zasiłek trzeba być zatrudnionym przez co najmniej 52 tygodnie w ciągu ostatnich trzech lat. Norwescy bezrobotni dostaną również dodatek na każde dziecko poniżej 18 roku życia, a także dodatek urlopowy.

W Niemczech zasiłek może wynosić 67 proc. tamtejszej pensji. Można liczyć też na dodatki w postaci dopłat do czynszu i zasiłku na wychowanie dzieci. W ciągu ostatnich trzech lat musimy mieć przepracowane 12 miesięcy.

W Holandii wysokość zasiłku obliczana jest na podstawie wcześniejszych dochodów. Brana jest pod uwagę średnia dzienna stawka z okresów zatrudnienia - przez pierwsze dwa miesiące bezrobotny otrzymuje świadczenie wyliczane na podstawie 75 proc. stawki dziennej, a później wskaźnik ten wynosi 70 proc.

MD,JK,WP.PL

d22gc5o

Podziel się opinią

Share
d22gc5o
d22gc5o