Zatrudnieni w ZOZ‑ach będą pracować dłużej
Sejm uchwalił ustawę regulującą czas pracy osób zatrudnionych w Zakładach Opieki Zdrowotnej. Radiolodzy, patomorfolodzy, pracownicy prosektoriów będą pracować dłużej
Sejm uchwalił ustawę regulującą czas pracy osób zatrudnionych w Zakładach Opieki Zdrowotnej. Zgodnie z nią pracownicy zatrudnieni w warunkach, które mogą być szkodliwe, będą pracować dłużej.
Posłowie opowiedzieli się za zrównaniem czasu pracy pracowników ZOZ-ów, a tym samym wydłużeniem czasu pracy m.in. radiologów, patomorfologów, pracowników prosektoriów i medycyny sądowej, którzy do tej pory pracowali 5 godzin dziennie.
W myśl ustawy czas pracy pracowników ZOZ-ów nie może przekraczać 7 godz. 35 min dziennie, a w przypadku pracowników technicznych, obsługi, gospodarczych i administracyjnych - 8 godz. dziennie.
Zdzisława Janowska (SdPl-NL) ostrzegła, że przyjęcie tego zapisu spowoduje kolejne protesty wśród pracowników ochrony zdrowia. "Nasz sprzęt nie jest doskonały, nasze normy nie są wystarczające, nawet pacjenci poddawani radioterapii nie czują się bezpiecznie" - przekonywała.
Odnosząc się do argumentów wiceministra zdrowia Marka Twardowskiego, który przekonywał, że zapis ten dostosowuje nasze prawo do norm obowiązujących w UE, Tomasz Kamiński (Lewica) podkreślił, że zarówno nasze płace, jak i jakość sprzętu znacznie odbiegają od norm, jakie obowiązują w innych krajach UE. Podobne wątpliwości miał Bolesałw Piecha (PiS). "Czy warunki panujące w miejscach pracy radiologów, cytologów, patormfologów itp. też odpowiadają normom medycyny pracy?" - pytał.
Zapisom o wydłużeniu czasu pracy sprzeciwiają się związki zawodowe radiologów i radioterapeutów. Ich zdaniem sprowadzi to zarówno na nich, jak i na pacjentów, realne zagrożenie życia i zdrowia. Z ekspertyz, na które się powołują wynika, że "każda dawka promieniowania jonizującego jest niebezpieczna", nie zgadzają się z opiniami przedstawianymi przez Ministerstwo Zdrowia.
Posłowie przyjęli także poprawkę pozwalającą na wydłużenie czasu pełnienia dyżuru medycznego w nagłych okolicznościach, przy braku możliwości zapewnienia opieki pacjentom. Posłowie zdecydowali, że przedłużenie dyżuru może nastąpić pod warunkiem udzielenia równoważnego okresu odpoczynku bezpośrednio po dyżurze, a jeśli to niemożliwe, nie później niż w czternastej dobie po naruszeniu wymaganego czasu odpoczynku.
Posłowie nie zgodzili się na to, aby 40 proc. wzrostu kontraktu z NFZ musiało być przekazywane na podwyżki dla pracowników. Piecha przypomniał, że zapis taki istnieje w obecnym stanie prawnym - w ustawie o ZOZ-ach, wprowadzony przez tzw. ustawę wedlowską. Twardowski podkreślił jednak, że była to ustawa incydentalna, uchwalona na określony czas.
Odrzucono także poprawkę, w myśl której koszty doskonalenia zawodowego pracowników ponosiłby pracodawca.
Ustawa o pracownikach ZOZ-ów - wcześniej: o szczególnych uprawnieniach pracowników ZOZ-ów - określa maksymalny czas pracy lekarzy stażystów - 52 godziny tygodniowo, podczas gdy w myśl obowiązujących od tego roku przepisów, zgodnych z prawem UE, maksymalny czas pracy lekarzy wynosi 48 godzin (nie dotyczy to jednak stażystów i rezydentów).