Trwa ładowanie...
opolskie
06-04-2014 10:10

Zatrudniono 48 opiekunów dzieci w ramach projektu WUP

48 opiekunów dzieci do lat 3 zatrudniły dotychczas opolskie gminy w ramach
projektu Wojewódzkiego Urzędu Pracy "Powrót do zatrudnienia"

Zatrudniono 48 opiekunów dzieci w ramach projektu WUPŹródło: Oksana Kuzmina - Fotolia.com
dz9bev0
dz9bev0

. Projekt zakłada przeszkolenie i zatrudnienie łącznie 600 opiekunek; mają zarabiać po ok. 1,6 tys. zł miesięcznie.

Specjalna Strefa Demograficzna to program województwa opolskiego, który ma zapobiegać wyludnianiu się regionu. Wojewódzki Urząd Pracy (WUP) w Opolu od roku realizuje w ramach tego programu projekt "Powrót do zatrudnienia". Cel projektu to zapewnienie opiekunów dzieci do lat 3, co ma z jednej strony, pomóc rodzicom - zwłaszcza matkom - wrócić na rynek pracy; z drugiej, zapewnić miejsca pracy osobom mającym predyspozycje do opieki nad dziećmi.

W minionym roku WUP rekrutował bezrobotnych, którzy chcieliby zostać opiekunami, sprawdzał ich predyspozycje, przeprowadzając np. badania psychologiczne i zapewniał im przeszkolenie (160 godzin szkoleń, z czego 30 godzin to praktyka w żłobku).

dz9bev0

WUP w ramach projektu zrefunduje też gminom, które się do niego włączyły lub włączą, koszty pensji opiekunów oraz odprowadzanych za nich składek na ubezpieczenie zdrowotne, emerytalne i rentowe. Gminy mają natomiast zachęcić rodziców do korzystania z możliwości posiadania opiekuna z projektu, przeprowadzić konkurs, który umożliwi zatrudnienie tych opiekunów, podpisać z nimi umowy i ubezpieczyć od odpowiedzialności cywilnej.

Dyrektor WUP w Opolu Jacek Suski poinformował, że dotychczas do projektu zgłosiło się ponad 840 osób, które chciałyby zostać opiekunami. Po badaniach psychologicznych odpadło ok. stu z nich. Przeszkolonych i przygotowanych do pracy zostało do tej pory prawie trzystu, a do końca tygodnia - według danych Suskiego - gminy podpisały umowy z 48 takimi opiekunami.

Katarzyna Rybak z Opolskiego Obserwatorium Rynku Pracy, działającego przy WUP, poinformowała PAP, że na chwilę obecną 22 gminy (z 71 ogółem w regionie) mają podpisane porozumienia dotyczące zatrudniania opiekunów w ramach projektu. "Rozmawiamy z kolejnymi ośmioma. Okazało się, że na ich terenie również są rodzice chętni do skorzystania z takiej opieki nad dziećmi" - powiedziała PAP Rybak.

Dodała, że program szkolenia opiekunów został zatwierdzony przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, a wśród osób dotychczas przeszkolonych jest np. siedmiu panów. Jest też w tej grupie kilkanaście osób, które przeszły pełne szkolenie żłobkowe i będą mogły w przyszłości pracować również w żłobkach.

dz9bev0

Przeszkolonych w projekcie opiekunów zatrudniły już gminy takie, jak Kluczbork, Chrząstowice, Kędzierzyn-Koźle i Opole. W stolicy regionu pracę znalazło najwięcej, bo aż 26 osób. Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej opolskiego urzędu miasta Barbara Strecker na zorganizowanej w ostatnich dniach w opolskim ratuszu konferencji powiedziała, że umowy z kolejnymi osobami są w trakcie końcowych uzgodnień. Miasto zabezpieczyło w budżecie na projekt 1,5 mln zł, ale znaczną część tej kwoty odzyska, bo WUP zrefunduje wypłacane opiekunom pensje - dodała.

W kosztach zatrudniania opiekunów partycypować będą także rodzice dzieci, płacąc gminom opłatę porównywalną z opłatą żłobkową, czyli ok. 300 zł miesięcznie. Opiekun w ramach projektu dostanie natomiast 10 zł 80 gr brutto za godzinę. Miesięcznie ma zarabiać ok. 1,6 tys. zł. Umowy będą obowiązywać 12 miesięcy. Koszt projektu - współfinansowanego z pieniędzy unijnych - to 20 mln zł. Jego realizacja potrwa do czerwca 2015 r.

Podczas rekrutacji poszukiwane były osoby z co najmniej średnim wykształceniem. Warunkiem była też niekaralność i brak zobowiązań alimentacyjnych. Przyszli opiekunowie musieli być bezrobotnymi, niekoniecznie zarejestrowani.

MA

dz9bev0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dz9bev0