Trwa ładowanie...

Zerowy VAT na żywność. Ceny nie wrócą do poziomu sprzed drożyzny

W ramach tarczy antyinflacyjnej do zera ma spaść stawka na produkty spożywcze. Jednak nie wszystkie produkty będą objęte ulgą, ale te, które do tej pory były obłożone stawką w wysokości 5 proc. Mimo że obniżka podatku spowoduje, spadek cen, ale powrotu do poziomu sprzed drożyny już nie ma - przekonuje ekonomista Rafał Mudry.

Pomimo obniżki VAT. I tak będzie drożej - twierdzi ekonomista Pomimo obniżki VAT. I tak będzie drożej - twierdzi ekonomista Źródło: money.pl, fot: Rafał Parczewski
d2i2dys
d2i2dys

Już za tydzień może być nieco taniej. Sprawić ma to obniżka VAT na żywność. Rząd wprowadza ją od 1 lutego. Ma być odpowiedzią na rekordową od dwóch dekad dynamikę wzrostu cen.

Jednak jak zauważa ekonomista Rafał Mudry, choć zerowy VAT doprowadzi do spadku cen, to powrotu do poziomu sprzed drożyny już nie ma.

Sikorski o Polskim Ładzie i podwyżkach cen. "Społeczeństwo dostało trzy ciosy"

"Ale obecne podwyżki są wyższe - ok 10 proc. - niż planowana obniżka VAT" - pisze na Twitterze Rafał Mudry. "Stare niższe ceny już nie wrócą. Pomimo obniżki VAT. I tak będzie drożej" - dodaje.

d2i2dys

Niewiele taniej

Wskazuje na konkretne przykłady. Zwykła kajzerka, która dziś kosztuje 35 gr po obniżce VAT będzie miała cenę 33 gr. Podczas gdy przed drożyzną płaciliśmy za nią 29 gr. Wciąż będzie więc droższa o 4 gr.

Podobnie sprawa ma się z serem żółtym. Za 250-gramowe opakowania dziś płacimy 7,49 zł. Po obniżce cena osiągnie poziom 7,13 zł - czyli i tak 14 gr wyższy niż miła stara cena.

Tak samo ma się relacja cen osławionego już oleju, który brał za przykład prezydent Andrzej Duda w 2020 roku, odnosząc się do rozpędzających się cen. Podczas gdy stara cena była na poziomie 9,99 zł to galopada cenowa podbiła ją do poziomu 10,99 zł. Redukcja VAT pozowali zmniejszyć cenę 10,47 zł.

Jak sprawdził Rafał Mudry, cały koszyk, za który przed drożyzną zapłacić trzeba było 89,86 zł, zdrożał do 98,04 zł. Zerowy VAT obniży ceny o niecałe 4 zł do poziomu 94,09 zł - wylicza ekonomista.

d2i2dys

Obniżka nie dla wszystkich

Inflacja w grudniu wyniosła 8,6 proc. i według ekonomistów kolejne miesiące mogą znów przynieść podwyżki.

Stawka podatkku VAT ma spaść do zera na produkty spożywcze, które do tej pory były obłożone stawką w wysokości 5 proc.

O jakie produkty chodzi? Obniżka dotyczy mięsa i podrobów jadalnych, a także ryb, skorupiaków, mięczaków i pozostałych bezkręgowców wodnych (ale już nie homarów i ośmiornic).

d2i2dys

Zerowy VAT obejmie też produkty mleczarskie, jaja ptasie, miód naturalny i "jadalne produkty pochodzenia zwierzęcego".

Ulga ma obniżyć również ceny warzyw i niektórych korzeni oraz bulw, jadalnych owoców i orzechów, skórek owoców cytrusowych i melonów (a także przetworów z warzyw, owoców, orzechów lub pozostałych części roślin), zbóż, produktów przemysłu młynarskiego, słodu, skrobi, inuliny, glutenu pszennego, a także przetworów ze zbóż, mąki, skrobi lub mleka i pieczywa cukierniczego.

Ale już dla przykładu herbata jest objęta stawkę 23 proc VAT, więc jej cena nie zostanie obniżona.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2i2dys
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2i2dys