Trwa ładowanie...

Ziemia rolna nadal drożeje. Zysk - nawet 400 proc.

Za hektar ziemi rolnej płaci się już 29,8 tys. zł. Z analiz Lion's Banku wynika, że średnia cena wzrosła w ciągu kwartału o 2 tys. zł. Najbardziej drożeje ziemia niskiej jakości, która słabo nadaje się pod uprawy.

Ziemia rolna nadal drożeje. Zysk - nawet 400 proc.Źródło: Fotolia, fot: antbphotos
d1bmpet
d1bmpet

Według Bartosza Turka z Lion's Banku wzrostu można było się spodziewać, bo drugi kwartał roku od dawna był okresem mocnych zwyżek cen. To, co może zaskakiwać, to moc zjawiska - średnio o 2021 zł w skali kwartału i 5481 zł w skali roku - daje to roczny wzrost aż o 22,5 proc.

(fot. Lion's Bank)
Źródło: (fot. Lion's Bank)

Wzrost cen trwa już od prawie 10 lat - od ostatniego kwartału 2004 r. (gdy pierwszy raz opublikowano takie dane) ziemia zdrożała średnio o 379,9 proc., co daje 17,9 proc. rocznie. Analitycy twierdzą też, że wzrost może trwać znacznie dłużej i inwestując w ziemię warto być świadomym ryzyka załamania cen.

d1bmpet

Ziemia rolna drożeje, gdyż jest kupowana jako inwestycja, także w celu odrolnienia i zamiany na ziemię z przeznaczeniem pod zabudowę. Oczywiście, odrolnienie ziemi to skomplikowana procedura, często kosztowna, w przypadku ziemi o wysokiej jakości, ale możliwe zyski dają szansę zarobku.

Silny impuls do wzrostu cen daje także polityka rolna UE, która gwarantuje spore transfery pieniędzy do rolnictwa. Wśród możliwych przyczyn popularności tej inwestycji wymienia się także takie czynniki, jak: preferencyjne stawki podatkowe dla rolników czy niskie składki na KRUS.

Według indeksu Lion's Banku najmocniej drożała ziemia słabych klas przydatności rolnej (V i VI), które w ciągu 10 lat zdrożały o 439 proc. Najlepsze ziemie zdrożały w tym czasie "tylko" o 334 proc.

Stworzony przez Lion's Bank indeks ma za zadanie wskazywać zmiany cen nieruchomości rolnych w Polsce, odnosząc zaobserwowane ceny transakcyjne do wszystkich gruntów w kraju. Ich skład jakościowy jest znany dzięki danym pochodzącym z Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii. Indeks GUS podaje tylko średnią cenę hektara, bez uwzględnienia jakości ziemi.

d1bmpet
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bmpet