Trwa ładowanie...
giełda
12-05-2010 15:22

Złoto bije rekordy

Notowania złota pobiły dziś kolejny rekord wszech czasów. Około południa za uncję kruszcu trzeba był zapłacić prawie 1244 dolarów.

Złoto bije rekordyŹródło: Gold Finance
d23so95
d23so95

Sprzyjał temu niepokój na rynkach, związany z kłopotami Grecji oraz pozostałych państw grupy PIIGS, a co za tym idzie - poważnym kryzysem strefy euro. Co prawda po przyjęciu wartego 750 mld euro pakietu ratunkowego, sytuacja zaczęła się poprawiać, ale cen złota przed wzrostem wcale to nie powstrzymało. Pakiet nie rozwiązuje zasadniczych problemów a jedynie daje czas i szansę na uporanie się z nimi. Na efekty tych działań przyjdzie poczekać.

Na pobicie poprzedniego rekordu cen złota przyszło nam czekać jedynie nieco ponad pięć miesięcy. Pod koniec listopada ubiegłego roku za uncję trzeba było płacić 1226 dolarów. Dziś - o ponad 17 dolarów drożej. Po ubiegłorocznym listopadowym rekordzie, notowania spadły do 1043 dolarów w pierwszej połowie lutego tego roku, czyli o ponad 15 proc. Od tego czasu notowania z małymi przerwami pięły się w górę, rosnąc o 200 dolarów na uncję, czyli o 19 proc. Najbardziej dynamiczna fala wzrostów miała miejsce od połowy kwietnia. Od tego czasu uncja zdrożała o 120 dolarów, czyli o nieco ponad 10 proc. Nie przeszkodziło w tym zdecydowane umocnienie się amerykańskiej waluty. „Światowy” rekord cen złota wyprzedziliśmy o kilka dni. W piątek, 7 maja za uncję trzeba było płacić 4015 zł. Dziś „tylko” 3936 zł.
Roman Przasnyski
Główny Analityk Gold Finance

| Powyższy tekst jest wyrazem osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja do podejmowania jakichkolwiek decyzji związanych z opisywaną tematyką. Jakiekolwiek decyzje podjęte na podstawie powyższego tekstu podejmowane są na własną odpowiedzialność. |
| --- |

d23so95
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23so95

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj