Trwa ładowanie...

Złoto spadło poniżej ważnego progu. Fed zaostrzył stanowisko

Dolar i złoto to naczynia połączone. Jeśli jedno z nich spada, to zazwyczaj drugie rośnie. Nie inaczej jest od wczoraj, gdy na rynek trafił komunikat po dwudniowym posiedzeniu Fed.

Złoto spadło poniżej ważnego progu. Fed zaostrzył stanowiskoŹródło: Shutterstock.com, fot: Image Wizard
d14vtqo
d14vtqo

Poniżej 1,3 tys. dol. za uncję złoto było ostatnio na światowych giełdach miesiąc temu, ale wróciło do tego poziomu w czwartek. Wszystko to konsekwencja komunikatu amerykańskiej Rezerwy Federalnej z środy. Okazuje się, że podwyżka stóp procentowych w grudniu jest prawie pewna.

1,3 tys. dol. to ważny z psychologicznego punktu widzenia poziom. Kruszec przebił go pod koniec sierpnia, tyle że pnąć się w górę, gdy rynek zaczynał podejrzewać, że podwyżki stóp procentowych w grudniu nie będzie. Teraz sytuacja jest odwrotna.

- Kolejnym istotnym przystankiem dla strony podażowej może być dopiero poziom 1260-1261 dol. za uncję - wskazuje Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ.

W naszej walucie za uncję złota trzeba płacić w czwartek poniżej 4,65 tys. zł. Jeszcze tydzień temu kosztowało trzeba było wyłożyć o 130 zł więcej.

Money.pl
Źródło: Money.pl
d14vtqo

Nie inaczej jest w przypadku srebra. W czwartek jego cena spada o 1,7 proc. poniżej 17 dol. za uncję. Ostatnio tak nisko było 25 sierpnia.

- Pokonanie tego poziomu oznacza przyśpieszenie zniżek notowań srebra i ponowne zbliżenie się do 16 dol. za uncję - twierdzi Paweł Grubiak - prezes zarządu, doradca inwestycyjny w Superfund TFI.

Tak wygląda poszukiwanie złota w "kanionie diabła"

Fed stanowczy. Będzie jeszcze jedna podwyżka

Amerykańska Rezerwa Federalna zgodnie z oczekiwaniami pozostawiła w środę główną stopę procentową w przedziale 1,00-1,25 proc. oraz ogłosiła rozpoczęcie procesu redukcji sumy bilansowej w październiku. Oznacza to ściąganie wcześniej dodrukowanych pieniędzy, za które kupowano obligacje, głównie rządowe.

d14vtqo

W papierach skarbowych Fed ma obecnie 4,2 bln dol. Od października po 10 mld dol. miesięcznie z wygasających obligacji nie będzie reinwestowane w nowe serie. Wyprodukowane kilka lat temu z powietrza pieniądze wrócą do Fed i jak wcześniej nagle się pojawiły, tak teraz znikną.

Utrzymanie w nowych prognozach Fed dotychczasowej ścieżki stóp procentowych na lata 2017-18, było zaskoczeniem. Podwyżka stóp w grudniu nadal jest w planach.

- Fed dał do zrozumienia, że niedawne odczyty inflacji w USA, które były niższe od dwuprocentowego celu, nie zdołały istotnie zachwiać planami związanymi ze ścieżką podwyżek stóp w tym kraju - zauważa Sierakowska.
Rynki uznały, że stanowisko Fed jest bardziej „jastrzębie” niż oczekiwano, choć niektórzy inwestorzy zauważają, że dla prezes Janet Yellen dalsza ścieżka podwyżek jest zależna od danych z gospodarki - podaje agencja Reuters. Tak czy inaczej prawdopodobieństwo podwyżki stóp w USA w grudniu, wyliczone na podstawie notowań kontraktów terminowych w Chicago wrosło do 71 proc. z 51 proc. zaraz przed posiedzeniem Fed.

Za tym poszedł natychmiast popyt na dolara, który umocnił się od wtorku do euro i jena o 0,7 proc. Mocno względem dolara trzyma się natomiast polski złoty, głównie dzięki opublikowanym w środę wynikom budżetu państwa - nadwyżka 5 mld zł po sierpniu - oraz dzień wcześniejświetnymi wynikami sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej.

d14vtqo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14vtqo