Złoty ma szansę na umocnienie względem euro

Pod kątem impulsów makro największej zmienności na rynkach należy jednak oczekiwać od środy.

Złoty ma szansę na umocnienie względem euro
Źródło zdjęć: © Eastnews | Piotr Jedzura/REPORTER

Najwięcej emocji na rynku walutowym w tym tygodniu będą wywoływać wydarzenia zaplanowane na przyszły tydzień. Dla złotego szczególnie ważne będzie środowe wystąpienie szefowej amerykańskiego banku centralnego oraz czwartkowe informacje napływające z EBC. W tym czasie polska waluta powinna się nieco umocnić względem euro.

Seria informacji rozpocznie się we wtorek publikacją indeksów PMI. Pod kątem impulsów makro największej zmienności na rynkach należy jednak oczekiwać w środę, kiedy obok danych z USA usłyszymy przemówienie szefowej Fed. W czwartek z kolei poznamy wyczekiwaną decyzję EBC, a tydzień zwieńczą dane z rynku pracy w USA.

Największa niepewność dotyczy decyzji EBC, zwłaszcza po tym, jak w minionym tygodniu napłynął szereg spekulacji o możliwych narzędziach do wykorzystania (w tym nawet o skupie tzw. złych kredytów). Rynek już w dużej mierze zdyskontował fakt, że grudniowe posiedzenie EBC przyniesie dalsze złagodzenie polityki, a jego kształt zadecyduje o tym, czy utrwalone zostanie np. osłabienie euro.

Biorąc pod uwagę ostatnią słabość złotego, dodatkowe działania ze strony EBC mają spore szanse wesprzeć notowania polskiej waluty i skierować parę EUR/PLN z powrotem pod wartość 4,25. Przeciwwagą pozostaje perspektywa zaostrzenia polityki Fed, o czym przypomnieć może zarówno przemówienie J. Yellen, jak i dane z rynku pracy w USA. W efekcie przestrzeń do spadku cen euro względem złotego pozostaje ograniczona i trudno liczyć na próby zejścia pod pasmo 4,20-4,21. Ubiegłotygodniowe umiarkowane wybicie (które wyhamowało jeszcze poniżej październikowych szczytów) kolejny raz potwierdza, że przestrzeń do wzrostów kursu jest również ograniczona, a solidnym oporem pozostaje 4,30.

Dalsze szczyty wyznaczyć powinien kurs dolara względem złotego, choć skalę zwyżki ograniczać może jednoczesne umocnienie polskiej waluty, które jednak nie powinno przeważyć nad efektem silniejszego dolara.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (27)