Trwa ładowanie...
cena euro
12-01-2016 13:36

Złoty może się osłabiać. Od początku roku euro mocno podrożało

Złoty nie osłabił się pomimo wygrania wyborów przez PiS. Stało się to za sprawą czynników globalnych.

Złoty może się osłabiać. Od początku roku euro mocno podrożałoFot: Jacek Bereźnicki
d1anko2
d1anko2

Gospodarka w Polsce ma szansę urosnąć w tym roku o 3,8 procent, ale realizacja projektów Prawa i Sprawiedliwości będzie negatywnie wpływać na złotego - prognozuje dyrektor zarządzający Saxo Bank Polska Maciej Jędrzejak.

- Złoty nie osłabił się pomimo wygrania wyborów przez PiS. Stało się to za sprawą czynników globalnych. Nasza waluta w tym roku ma szansę na umocnienie, ale realizacja zapowiedzianych projektów, takich jak program 500+, podatek od aktywów bankowych i od supermarketów będą negatywnie wpływać na kurs złotego - powiedział Jędrzejak.

Z kolei euro od początku roku podrożało o około 10 groszy. We wtorek kosztuje 4,36 zł.

Zobacz, jak zmieniała się cena euro na początku 2016 roku

d1anko2

Zdaniem dyrektora Saxo Banku, im bliżej końca roku, tym większe niebezpieczeństwo osłabienia krajowej waluty. - Większość pomysłów rządu uderzy w budżet w 2017 roku. W tym roku polska gospodarka ma szansę na wzrost na poziomie zakładanym w budżecie, czyli 3,8 proc., choć problem możemy mieć z inflacją, której prognozowany poziom 1,7 procenta wydaje się przeszacowany - dodał.

Co z dolarem?

Według Saxo Banku, oczekiwane dalsze podwyżki stóp w USA będą wpływać na dalsze umocnienie dolara w stosunku do większość walut. Jędrzejczak prognozuje, że możemy mieć do czynienia ze zrównaniem się kursu dolara i euro.

- W ostatnich tygodniach mocno przyspieszyliśmy, jeśli chodzi o ryzyka geopolityczne. Stąd najbliższy rok naszym zdaniem będzie znacznie trudniejszy niż 2015 rok - uważa Jędrzejak.

d1anko2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1anko2