Złoty może się osłabiać. Od początku roku euro mocno podrożało
Złoty nie osłabił się pomimo wygrania wyborów przez PiS. Stało się to za sprawą czynników globalnych.
Gospodarka w Polsce ma szansę urosnąć w tym roku o 3,8 procent, ale realizacja projektów Prawa i Sprawiedliwości będzie negatywnie wpływać na złotego - prognozuje dyrektor zarządzający Saxo Bank Polska Maciej Jędrzejak.
- Złoty nie osłabił się pomimo wygrania wyborów przez PiS. Stało się to za sprawą czynników globalnych. Nasza waluta w tym roku ma szansę na umocnienie, ale realizacja zapowiedzianych projektów, takich jak program 500+, podatek od aktywów bankowych i od supermarketów będą negatywnie wpływać na kurs złotego - powiedział Jędrzejak.
Z kolei euro od początku roku podrożało o około 10 groszy. We wtorek kosztuje 4,36 zł.
Zobacz, jak zmieniała się cena euro na początku 2016 roku src="http://www.money.pl/u/money_chart/graphchart_ns.php?ds=1451862000&de=1452616200&sdx=0&i=&ty=1&ug=1&s%5B0%5D=EURPLN&colors%5B0%5D=%230082ff&w=605&h=284&cm=0&lp=1&rl=1"/>
Zdaniem dyrektora Saxo Banku, im bliżej końca roku, tym większe niebezpieczeństwo osłabienia krajowej waluty. - Większość pomysłów rządu uderzy w budżet w 2017 roku. W tym roku polska gospodarka ma szansę na wzrost na poziomie zakładanym w budżecie, czyli 3,8 proc., choć problem możemy mieć z inflacją, której prognozowany poziom 1,7 procenta wydaje się przeszacowany - dodał.
Co z dolarem?
Według Saxo Banku, oczekiwane dalsze podwyżki stóp w USA będą wpływać na dalsze umocnienie dolara w stosunku do większość walut. Jędrzejczak prognozuje, że możemy mieć do czynienia ze zrównaniem się kursu dolara i euro.
- W ostatnich tygodniach mocno przyspieszyliśmy, jeśli chodzi o ryzyka geopolityczne. Stąd najbliższy rok naszym zdaniem będzie znacznie trudniejszy niż 2015 rok - uważa Jędrzejak.