Trwa ładowanie...
d4m6oof

Zmiana czasu może odejść w przeszłość. Na razie Komisja Europejska rusza z ankietą, zagłosować może każdy

Czy coroczne cofanie zegarków o godzinę i potem przesuwanie ich do przodu przejdzie do lamusa w całej Unii Europejskiej? Na razie Komisja Europejska chce poznać opinię mieszkańców Unii w tej sprawie - i daje każdemu możliwość udziału w specjalnej ankiecie. Ta jest tak popularna, że... zwykle nie działa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zmiana czasu na zimowy oraz letni ma sens? Każdy może się wypowiedzieć w ankiecie - jeśli akurat będzie działać
Zmiana czasu na zimowy oraz letni ma sens? Każdy może się wypowiedzieć w ankiecie - jeśli akurat będzie działać (East News, Fot: JAN GRACZYNSKI/East News)
d4m6oof

Ankieta Komisji Europejskiej dostępna jest tutaj. Jest przetłumaczona na wszystkie języki, które obowiązują w państwach Unii, w tym oczywiście na polski. Wypełnić ją wcale nie jest jednak tak łatwo - zainteresowanie jest tak ogromne, że często pojawia się tylko komunikat, że strona jest czasowo niedostępna.

Będzie jednak jeszcze sporo okazji, aby spróbować. Ankieta będzie dostępna na stronach Komisji do 16 sierpnia.

W lutym Parlament Europejski uznał, że zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie jest warta "dogłębnej analizy". Po rezolucji europaralamentu sprawą zajęła się więc Komisja Europejska. Ta nie wyklucza, że unijne przepisy się tu zmienią. Krokiem w tym kierunku mogą być właśnie wyniki internetowej ankiety

d4m6oof

Co z likwidacją zmiany czasu w Polsce? Zobacz wideo:

Zmiana czasu obowiązuje niemal we wszystkich krajach Europy. Wyjątki to Islandia, Białoruś oraz Rosja. W tym ostatnim kraju ze zmiany czasu zrezygnowano w 2014 roku.

W Polsce zmiana czasu obowiązuje natomiast od końca lat 70. XX wieku. Wielokrotnie jednak pojawiły się pomysły, aby zrezygnować z podziału czasu na zimowy oraz letni. W marcu 2018 roku złożył nawet w Sejmie projekt ustawy w tej sprawie. Póki co jednak prace nad nim nie wyszły z sejmowej komisji.

Czytaj też:PSL chce odwołania czasu zimowego. Sawicki: w polskich warunkach klimatycznych jesień staje się koszmarna

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4m6oof

Podziel się opinią

Share
d4m6oof
d4m6oof