Trwa ładowanie...

Zmiana numeru komórki. Od piątku powinno być łatwiej i bezpieczniej

Uproszczenie procesu zmiany i przeniesienia numeru, a także lepsza ochrona abonentów przed negatywnymi skutkami rozwiązania umowy przed upływem terminu. Takie zmiany mają przynieść nowe przepisy, które weszły w życie 1 marca.

Zmiana numeru komórki. Od piątku powinno być łatwiej i bezpieczniejŹródło: Fotolia, fot: lovegtr35
d3hhtsz
d3hhtsz

W piątek weszło w życie rozporządzenie w sprawie warunków korzystania z uprawnień w publicznych sieciach telekomunikacyjnych. Brzmi bardzo urzędowo, ale dla użytkowników telefonów komórkowych oznacza to szereg korzyści.

Jak wskazuje Urząd Komunikacji Elektronicznej, od dzisiaj można elektronicznie składać wnioski o zmianę przydzielonego numeru, o przeniesienie numeru do nowej lokalizacji, a także o przeniesienie numeru do nowego dostawcy usług.

Wideo: Prezes UKE: Transmisje w 4 i 8K już za dwa lata w Polsce

"Jeśli abonent złoży wniosek w formie dokumentowej, nowy dostawca musi utrwalić i doręczyć abonentowi treść wniosku na trwałym nośniku" - informuje UKE.

d3hhtsz

To ma zapewnić klientowi możliwość sprawdzenia wniosku i trybu przeniesienia numeru na potrzeby ewentualnych roszczeń i reklamacji.

Nowe przepisy mają też chronić abonenta przed przeniesieniem numeru wbrew jego woli. Dotychczasowy dostawca usług musi od dziś poinformować abonenta o rozpoczęciu procesu przeniesienia numeru.

Jak wyjaśnia UKE, informacja, że numer będzie przeniesiony, zawiera nazwę dotychczasowego oraz nowego dostawcy i powinna być przekazana nie później niż w ciągu 24 godzin od chwili otrzymania tej przez dotychczasowego dostawcę, w formie SMS-a albo - w przypadku sieci stacjonarnych - połączenia telefonicznego.

Jeśli abonent będzie chciał zrezygnować z przeniesienia numeru, będzie mógł złożyć oświadczenie o rezygnacji do dotychczasowego lub nowego dostawcy usług. Oświadczenie takie trzeba złożyć najpóźniej 2 dni przed planowanym przeniesieniem numeru.

d3hhtsz

Od teraz nie ma możliwości przeniesienia numeru w dwuetapowej procedurze bez pełnomocnictwa, w której abonent musiał samodzielnie wypowiedzieć umowę z dotychczasowym dostawcą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3hhtsz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hhtsz