Trwa ładowanie...
d1tfov4

Zmiana parametrów polityki pieniężnej możliwa w II połowie 2012 r - Chojna-Duch (aktl.)

20.01. Warszawa (PAP) - Zmiana parametrów polityki pieniężnej możliwa jest w drugiej połowie 2012 r. - uważa Elżbieta Chojna-Duch, członkini Rady Polityki Pieniężnej. Wskazała ona...

Share
d1tfov4

20.01. Warszawa (PAP) - Zmiana parametrów polityki pieniężnej możliwa jest w drugiej połowie 2012 r. - uważa Elżbieta Chojna-Duch, członkini Rady Polityki Pieniężnej. Wskazała ona także, że kurs złotego odpowiadający fundamentom polskiej gospodarki to ok. 4,00/EUR.

"Oczywiście (...). Moim zdaniem do projekcji marcowej powinniśmy stabilizować stopy procentowe - czyli ani podnosić, ani obniżać - powiedziała Chojna-Duch w radiu PiN, zapytana o możliwość zmiany w nastawianiu Rady Polityki Pieniężnej.

"(Ruch na stopach - PAP) być może w drugiej połowie roku" - powiedziała.

d1tfov4

"(...) kurs fundamentalny jest ok. 4,00/EUR" - powiedziała zapytana o kurs, który odzwierciedlałby fundamenty polskiej gospodarki. (PAP)

Członkini RPP zaznaczyła, że RPP nie jest w stanie obniżyć inflacji, która wynika z czynników zewnętrznych.

"Wczorajsze enuncjacje o wysokiej inflacji - ona jest wysoka, powyżej przedziału" - powiedziała zaznaczając, że RPP nie ma wpływu np. na ceny administracyjne, pogodę lub inne czynniki zewnętrzne.

"RPP nie jest w stanie ograniczyć inflacji, a jeżeli mogłaby ograniczyć z pewnością by stopy podwyższyła..., być może obniżyła (...)" - powiedziała Chojna-Duch dodając, że RPP analizuje sytuację.

d1tfov4

"Będziemy przyglądać się sytuacji, patrzeć jak przebiega uchwalanie budżetu, jego wykonanie, handel zagraniczny" - powiedziała.

PKB W 2012 MOŻE WZROSNĄĆ NAWET 3,5 PROC.

Chojna-Duch spodziewa się, że w 2012 roku polska gospodarka rozwijać się może w tempie nawet 3,5 proc.

"Wszystko zależy od sytuacji na rynkach globalnych, danych, które dotyczą handlu zagranicznego - na to zwrócił uwagę przedstawiciel Banku Światowego - sytuację w Niemczech, możliwości eksportu, to czy złoty utrzymywał się będzie w trendzie aprecjacyjnym" - powiedziała.

d1tfov4

"Mamy duże szanse przekroczenia 3 proc. w 2012, nawet 3,5 proc." - dodała.

W 2011 roku PKB wzrośnie o ok. 4 proc.

"Mamy dobre dane z realnej gospodarki i rynku długu. Dowodzi to również tego, że na tle globalnej gospodarki, danych ze strefy euro, polska gospodarka - miejmy nadzieję - także sytuacja fiskalna ma się dobrze.

Chojna-Duch powiedziała, że PKB za 2011 rok jest obecnie szacowane na poziomie ok. 4 proc., a dokładny wynik nie ma większego znaczenia.

"(...) jest to bardzo pozytywna wiadomość, lepsza od oczekiwań" - powiedziała. (PAP)

mak/ osz/

d1tfov4

Podziel się opinią

Share
d1tfov4
d1tfov4