Trwa ładowanie...

Zmiana taryf URE wpłynie na obniżkę inflacji

Zmiana taryf URE wpłynie na obniżkę inflacji o 0,1 pkt. proc., a wpływ wprowadzenia pakietu energetyczno-klimatycznego na zmiany cen może okazać się niższy niż wcześniej się spodziewano - ocenia resort finansów w odpowiedzi na interpelację poselską.

Zmiana taryf URE wpłynie na obniżkę inflacjiŹródło: Fotolia, fot: Whitelook
d1tvdmj
d1tvdmj

"Według danych GUS udział energii elektrycznej w strukturze wskaźnika CPI wynosi obecnie ok. 4,5 proc., a cen energii cieplnej niecałe 2,5 proc. Oznacza to, że bezpośredni wpływ zmiany cen w tych grupach o 1 proc. na wskaźnik CPI wyniósłby 0,07 pkt. proc. Według informacji URE z dniem 1 stycznia br. weszły w życie nowe taryfy na energię elektryczną, które spowodują średni spadek płatności dla gospodarstw domowych o 2,5 proc. Można szacować, że efektem tego będzie obniżenie wskaźnika CPI o ok. 0,1 pkt. proc." - napisał resort finansów.

MF spodziewa się, że wprowadzenie pakietu energetyczno-klimatycznego będzie miało wpływ na wzrost cen, ale będzie on mniejszy niż oczekiwano wcześniej za sprawą niższych cen uprawnień.

"Z dotychczasowych analiz przeprowadzonych przez różne instytucje wynika, że wprowadzenie PEK spowoduje wzrost kosztów wytwarzania energii elektrycznej. Jednym z czynników wpływających na ceny energii jest koszt zakupu uprawnień do emisji CO2. Zmniejszanie przydziału bezpłatnych uprawnień do emisji, począwszy od 2013 r., implikuje wyższy koszt wytwarzania energii. Jednak wzrost tych kosztów w obecnej sytuacji, gdy cena uprawnienia jest niska i wynosi 5-6 euro, może okazać się niższy od dokonywanych wcześniej szacunków" - napisano.

Według szacunków NBP, który oszacował wpływ PEK na inflację w Polsce wynika, że w 2013 r. można było oczekiwać wzrostu cen konsumpcyjnych o 0,3-1,5 pkt. proc., głównie na skutek wzrostu dynamiki cen energii. Natomiast w 2014 r. wzrost dynamiki CPI w porównaniu z 2013 r. powinien być już mniejszy, co wynika z faktu, że redukcja przydziału bezpłatnych uprawnień nastąpiła skokowo w 2013 r., natomiast w kolejnych latach będzie zachodziła stopniowo.

"Analiza NBP przeprowadzona była przy założeniu wyższych niż obecne cen uprawnień do emisji, co oznacza, że omówiony powyżej wpływ PEK na wzrost cen w rzeczywistości mógł być mniejszy" - ocenia resort finansów.

d1tvdmj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1tvdmj