Znalazł skarb na pastwisku. Pierwsze takie znalezisko od dawna
Na pastwisku w okolicach wsi Bartosze odkryto naszyjnik z brązu sprzed 2,5 tys. lat. Znalezisko trafiło do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, a po badaniach zostanie przekazane do muzeum. To unikalne odkrycie związane z kulturą łużycką i kurhanami zachodniobałtyjskimi.
Podczas prac na pastwisku w pobliżu wsi Bartosze, rolnik odkrył naszyjnik z brązu, który datowany jest na V okres epoki brązu. Artefakt został przekazany do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Po przeprowadzeniu specjalistycznych badań trafi do jednego z muzeów w regionie.
Naszyjnik z brązowego pręta
Naszyjnik wykonany jest z brązowego pręta o okrągłym przekroju, zdobionego podwójnymi rowkami. Specjaliści z Instytutu Archeologii UMK w Toruniu określili jego chronologię, łącząc go z kulturą łużycką i kurhanami zachodniobałtyjskimi. To pierwsze takie znalezisko w regionie od dłuższego czasu, co podkreśla jego wyjątkowość.
Magdalena Kozicka z ełckiej delegatury WUOZ zaznaczyła, że naszyjnik został odkryty przez syna właściciela gospodarstwa podczas prac mających na celu poprawę dostępu bydła do oczka wodnego. Znalezisko jest cennym uzupełnieniem dla lokalnej historii archeologicznej, a jego analiza metaloznawcza pozwoli na lepsze zrozumienie dawnych społeczności.