Trwa ładowanie...
d16foa2

ZNP przeciw planom pozbawienia nauczycieli "pomostówek"

Związek Nauczycielstwa Polskiego (ZNP)
protestuje przeciwko planom pozbawienia nauczycieli możliwości
skorzystania w przyszłości z emerytur pomostowych.

Share
d16foa2

Zgodnie z przyjętymi przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej założeniami do ustawy o emeryturach pomostowych, od 2008 r. zmniejszy się grupa zawodów, których przedstawiciele będą mogli skorzystać z "pomostówek". Wśród tych, którzy utracą przywilej są nauczyciele.

"Politycy PiS-u, Samoobrony i LPR-u, którzy wygrali wybory parlamentarne w 2005 dzięki prospołecznym hasłom, teraz nie tylko nie robią nic, by polepszyć warunki pracy osób zatrudnionych w oświacie, ale pozbawiają nauczycieli prawa do emerytury pomostowej. To jest ograbianie jednej z najmniej zarabiających, ale najlepiej wykształconych grup zawodowych. Co jeszcze można zabrać nauczycielowi, który po dwudziestu latach pracy "przy tablicy" nie zarabia nawet 2 tys. zł?" - czytamy w liście prezesa ZNP Sławomira Broniarza, wystosowanym we wtorek do nauczycieli.

Obecne przepisy regulujące przechodzenie na wcześniejsze emerytury wygasają z końcem tego roku, dlatego resort pracy szykuje nową ustawę.

Wiceminister pracy i polityki społecznej Romuald Poliński we wtorek w rozmowie z PAP podkreślił, że na podstawie rozporządzenia z 1983 roku do przejścia na wcześniejsze emerytury byłoby uprawnionych ponad 1 mln 200 tys. osób, zaś na podstawie nowych przepisów będzie to ok. 312 tys. osób. Przywileje stracą - obok nauczycieli - m.in. artyści i dziennikarze, zachowają je natomiast górnicy.

d16foa2

Podziel się opinią

Share
d16foa2
d16foa2