Trwa ładowanie...

ZUS nie wie, ile ma pieniędzy

Przez bałagan w systemie komputerowym ZUS nie wie, czy ktoś wpłacił za dużą, czy za małą składkę - pisze "Gazeta Wyborcza". Eksperci alarmują, że półtora milionów przedsiębiorców może przez to dostawać mniejsze emerytury.

ZUS nie wie, ile ma pieniędzyŹródło: WP.PL
derwik3

Przemysław Przybylski, rzecznik ZUS, przyznaje, że cały czas są błędy w dokumentacji ubezpieczonych. W rezultacie nie wiadomo, jaki jest ogólny bilans wpłat na dane konto, czy jest nadpłata, czy nie. Program automatycznie informuje tylko, gdy ktoś w ogóle nie płaci.

Zdaniem Przybylskiego stan konta można sprawdzić, przeglądając akta ręcznie. Niektórzy płatnicy są informowani o nadpłatach, gdy okazuje się to w wyniku kontroli. Na przeprowadzenie kontroli ZUS ma 10 lat. Przedsiębiorca może się więc dowiedzieć o nadpłacie lub niedopłacie równie dobrze po mięsiącu, roku czy dziesięciu latach.

Rzecznik ZUS zapewnia, że wszystkie błędy zostaną poprawione do 2008 roku. Ekonomiści wskazują też na jeszcze jeden problem. Gdy zakład wykryje niedopłatę, każe podatnikowi oddawać zaległości z odsetkami. Gdy natomiast ktoś płaci za dużo, ZUS oddaje mu pieniądze bez odsetek.

derwik3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
derwik3