Trwa ładowanie...
d19aiwg

"ZUS przygotowany do zmian związanych z obniżeniem składki rentowej"

Prezes ZUS Paweł Wypych zapewnił, że kondycja finansowa zakładu jest bardzo dobra i nie ma żadnych problemów z wypłatą świadczeń. Dodał, że system informatyczny zakładu działa bez zarzutu.
Share
"ZUS przygotowany do zmian związanych z obniżeniem składki rentowej"
Źródło: PAP
d19aiwg

Prezes ZUS Paweł Wypych zapewnił, że zakład jest w pełni przygotowany do zmian związanych z obniżeniem składki rentowej.

_ Ze stron internetowych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) można ściągać aktualizację programu Płatnik, uwzględniającą nowe, obniżone składki rentowe _ - poinformował podczas konferencji prasowej prezes Wypych.

W połowie lipca ZUS udostępni bezpłatnie 75 tys. płyt CD z nową wersją programu Płatnik, umożliwiającego rozliczenia z Zakładem.

d19aiwg

W związku z czerwcową nowelizacją ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, od początku lipca br. ubezpieczenie rentowe wynosi 10 proc. podstawy wymiaru, z czego 6,5 proc. płaci pracodawca, a 3,5 proc. - pracownik. Do końca czerwca składka wynosiła 13 proc. podstawy wymiaru.

Nowa składka powinna być naliczana od składek należnych za lipiec.

Wypych poinformował, że jeszcze w lipcu w oddziałach ZUS będą organizowane punkty informacyjne. Płatnicy składek mogą też korzystać z infolinii (0801 400 400).

Kolejna obniżka stawki rentowej nastąpi 1 stycznia 2008 r. Składka wyniesie 6 proc. podstawy wymiaru, z czego 1,5 proc. będą płacić ubezpieczeni, a 4,5 proc. - pracodawca.

Wypych poinformował, że resort pracy przygotowuje zmiany w systemie rentowym, aby dopasować go do zmienionego ustawami z 1997 r. systemu emerytalnego.

Prezes Wypych zapewnił też, że kondycja finansowa zakładu jest bardzo dobra i nie ma żadnych problemów z wypłatą świadczeń. Dodał, że system informatyczny zakładu działa bez zarzutu.

PAP, IAR

d19aiwg

Podziel się opinią

Share
d19aiwg
d19aiwg