ZUS. Skąd biorą się środki na waloryzację emerytur? Szefowa zakładu wyjaśnia krok po kroku

ZUS czeka w najbliższym czasie prawdziwy ogrom wydatków. Z 8,5 mld złotych ma zostać przeznaczonych na waloryzację emerytur, 12 mld złotych na wypłatę tzw. 13. emerytury, natomiast potencjalnie kilka kolejnych miliardów poświęconych zostanie na poczet emerytur stażowych.

ZUS. Skąd biorą się środki na waloryzację emerytur? Szefowa zakładu wyjaśnia krok po kroku
Źródło zdjęć: © WP.PL
Jakub Stasiak

ZUS. Skąd biorą się środki na waloryzację emerytur? Szefowa zakładu wyjaśnia krok po kroku

Szefowa ZUS Gertruda Uścińska wyjaśniła w rozmowie z "Rzeczpospolitą", w jaki sposób mogą być finansowane tegoroczne wydatki zakładu, wliczając również te potencjalne, jak postulowane w zbliżającej się kampanii prezydenckiej emerytury stażowe.

W pierwszej kolejności jako potencjalne źródło pozyskania środków na wypłatę świadczeń Uścińska wymienia dotacje z budżetu państwa, przewidując również, że fundusz może także liczyć na pożyczki z różnych funduszy, m.in. Funduszu Pracy.

Oglądaj: Mały ZUS+. "Krok w dobrym kierunku, ale w tej formie nie do przyjęcia"

- Emerytury stażowe musiałyby zostać uchwalone ustawą. Jak wiemy, uchwalając nowy wydatek, należy wskazać źródło jego finansowania. W projekcie planu finansowego FUS na 2020 rok uwzględniono waloryzację świadczeń. 13. emerytura jest finansowana z Funduszu Solidarnościowego - wyjaśniła prezes ZUS.

ZUS. Skąd biorą się środki na waloryzację emerytur? Opinia szefowej zakładu

Zdaniem szefowej ZUS za sprawą wysokich wpływów składkowych zakład wypłacił w ubiegłym roku z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) trzynastki bez zaciągania dodatkowych zobowiązań. Pod koniec grudnia doszło również do refundacji tych wydatków przez Fundusz Solidarnościowy.

Jak czytamy w artykule "Rz", warto zwrócić uwagę na stale rosnące wydatki FUS w perspektywie braku w budżecie państwa obiecanych przez rząd wpływów, m.in. z tytułu zniesienia limitu 30-krotności, które miało dać ZUS-owi ok. 5 mld złotych wpływu czy pełnego oskładkowania umów zleceń, które miało zasilić kasę zakładu o 3 mld złotych.

Źródło artykułu:money.pl
zuszakład ubezpieczeń społecznychfinanse

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)