ZUS wydał niekorzystną decyzję? Idź na sądu!
Co trzecia osoba składająca do sądu zażalenie na decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wygrywa proces. Najczęstszym powodem porażek ZUS jest restrykcyjne interpretowanie przepisów rentowych.
09.05.2012 | aktual.: 09.05.2012 10:49
"Dziennik Gazeta Prawna" informuje, że osoby którym ZUS odmówił renty z tytułu niezdolności do pracy, socjalnej czy też rodzinnej, mają możliwość skarżenia go do sądu. Okazuje się bowiem, że co trzeci pozew kończy się wygraną chorego.
Korzystny dla poszkodowanego wyrok sądu oznacza, że wcześniejsze rozstrzygnięcie ZUS zostaje skasowane. Tylko w ubiegłym roku do sądów wpłynęło 28,5 tys. odwołań na odmowę przyznania renty przez ZUS. Sprawę wygrało 8,4 tys. osób. W przypadku rent rodzinnych i socjalnych stosunek ten wyniósł 7,9 tys. do 2,2 tys.
Paweł Pelc, radca prawny, w wypowiedzi dla dziennika stwierdza, że główna przyczyną porażek ZUS jest zbyt restrykcyjne interpretowanie przepisów. Dochodzą do tego także sytuację, w których lekarz orzecznik stwierdza, że pacjent może pracować, tymczasem nie posiada odpowiedniej specjalizacji.
Przedstawiciel Pracodawców RP Witold Polkowski uważa, że sądowych sporów byłyby jeszcze więcej, ale ludzie nie znają swoich praw. Pacjenci nie wiedzą bowiem o tym, że spory dotyczące ubezpieczeń społecznych są zwolnione z opłąt sądowych.