ZUS wysyła ważne dokumenty. Dostanie je 10 mln Polaków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłanie deklaracji podatkowych. Formularze trafią do wszystkich, którzy w ubiegłym roku pobierali świadczenia z Zakładu. Deklaracje zostaną wysłane do końca lutego.

Wysyłka deklaracji podatkowych potrwa do końca lutego
Wysyłka deklaracji podatkowych potrwa do końca lutego
Źródło zdjęć: © East News | Anna Golaszewska

21.02.2024 10:53

Co roku na przełomie stycznia i lutego ZUS wysyła deklaracje podatkowe PIT. Wysyłka PIT-40A, PIT-11A i PIT-1 za 2023 rok potrwa do końca lutego.

Formularze trafią do wszystkich, którzy w ubiegłym roku pobierali świadczenia z ZUS. Szacuje się, że przesyłki trafią nawet do 10 milionów Polaków - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sprzedaje auta za miliony! "Tesli mi nie szkoda, traktuję ją jak lodówkę" - Robert Michalski #18

ZUS wysyła listy. Oto kto je dostanie

PIT-40A otrzymają emeryci i renciści, którzy pobierali świadczenie z ZUS przez cały rok kalendarzowy, a w wyniku rozliczenia podatku uzyskają niedopłatę podatku lub rozliczenie wyniesie 0 zł.

PIT-11A to informacja o dochodach osób, które dostawały zasiłki: chorobowe, macierzyńskie, opiekuńcze czy świadczenia rehabilitacyjne. Deklaracje te otrzymają również osoby, które nie pobierały świadczeń do końca roku podatkowego albo w momencie rozliczania podatku nie są już świadczeniobiorcami ZUS.

PIT-11 otrzymają z kolei osoby, które pobrały w ubiegłym roku świadczenie należne po osobie zmarłej, alimenty potrącone ze świadczenia wypłacanego przez ZUS na podstawie wyroku sądu bądź ugody.

Po otrzymaniu deklaracji PIT-11 lub PIT-11A podatnik musi się rozliczyć. Może to zrobić osobiście w urzędzie skarbowym lub poprzez usługę Twój e-PIT. Może też skorzystać ze wsparcia specjalistów – księgowych i biur rachunkowych. W przypadku otrzymania deklaracji PIT-40A nie są konieczne żadne kolejne kroki.

1,5 proc. podatku

Świadczeniobiorcy mogą skorzystać z odliczeń od dochodu lub od podatku. W takim przypadku powinni zrobić to w zeznaniu podatkowym PIT-37 lub PIT-36, które złożą w Urzędzie Skarbowym do 30 kwietnia. Każdy emeryt i rencista może również przekazać 1,5 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Jeżeli jest to ta sama organizacja co w roku ubiegłym, świadczeniobiorca nie musi składać żadnej dodatkowej dokumentacji w urzędzie skarbowym. Jeżeli jest to inna organizacja, należy wówczas złożyć w urzędzie skarbowym druk PIT-OP.

Źródło artykułu:WP Finanse
pitzuspodatki
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)