Związki: jesteśmy bliżej porozumienia ws. emerytur mundurowych

Jesteśmy bliżej porozumienia ze stroną
rządową w sprawie przyjęcia ustaleń systemowych odnośnie reformy
emerytur mundurowych - poinformował PAP szef NSZZ Policjantów
Antoni Duda.

20.05.2009 | aktual.: 21.05.2009 06:46

W środę na drugim posiedzeniu zebrał się w MSWiA wspólny zespół ds. przygotowania założeń nowej ustawy emerytalnej w służbach mundurowych. W pracach zespołu biorą udział przedstawiciele kierownictwa ministerstwa oraz związkowcy ze służb mundurowych.

Duda zaznaczył, że podczas środowych rozmów wspólnie uzgodniono granicę minimalnej wysługi lat służby, jaka będzie uprawniała do uzyskania pierwszego świadczenia emerytalnego. Jak dodał, ma to być 20 lat. Wcześniej ministerstwo proponowało, aby było to 25 lat.

Rzeczniczka MSWiA Wioletta Paprocka powiedziała PAP, że podczas drugiego posiedzenia zespołu obie strony sprecyzowały swoje stanowiska, choć nie podjęto ostatecznych ustaleń. Dodała, że rozmowy będą kontynuowane 8 czerwca.

Z kolei Duda ocenił, że zespół spotka się jeszcze przynajmniej na dwóch posiedzeniach. "Nie ma pośpiechu, bo tematyka obrad jest skomplikowana" - zaznaczył.

Rozbieżności między stroną rządową a związkowcami dotyczą m.in. możliwości łączenia świadczeń emerytalnych z rentą uzyskaną w związku z pełnioną służbą oraz sposobu naliczania podstawy emerytury i jej waloryzacji.

MSWiA wcześniej informowało, że chce wydłużenia do 25 lat czasu pracy w służbach mundurowych, po którym można przejść na emeryturę (obecnie - po 15 latach). Tych, którzy w tej chwili mają już taki staż pracy, obejmą obecne przepisy, będą mogli odejść na emeryturę na dotychczasowych zasadach.

Do czerwca 2010 r. funkcjonariusze już pracujący w służbach mundurowych, ale krócej niż 15 lat, będą musieli wybrać stary lub nowy system. Nowe przepisy mają obejmować wszystkich, zaczynających pracę w 2010 roku. Po 25 latach służby emerytura miałaby wynosić 66 proc. wynagrodzenia, a po 35 latach - 85 proc.

Obecnie żołnierzom i funkcjonariuszom emerytura w wysokości 75 proc. wynagrodzenia przysługuje po 28 i pół roku służby, po 15 latach wysokość emerytury wynosi 40 proc. podstawy uposażenia.

Reforma ma objąć funkcjonariuszy policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej, ABW, CBA, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego oraz BOR.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)