Zwolnienia lekarskie pod kontrolą ZUS. Polacy wciąż oszukują
Zwolnienia lekarskie są niezmiennie nadużywane - wynika z kontroli przeprowadzonych przez ZUS. Tylko w pierwszym kwartale tego roku na 40 tysięcy przeprowadzonych kontroli ZUS zakwestionował 1300 zwolnień i wstrzymał zasiłki chorobowe.
Najczęściej występujące nieprawidłowości przy wykorzystaniu zwolnienia lekarskiego to świadczenie pracy w innym zakładzie albo wykonywanie prac przydomowych jak remont domu, praca w ogródku czy w okresie żniw - pomoc rodzinie przy pracach polowych. Są również przypadki aktywnego uczestniczenia w różnego rodzaju imprezach sportowych czy wyjazdów na zagraniczne wakacje.
Jak wyjaśnia Wojciech Andrusiewicz, do Zakładu docierają informacje od osób trzecich, że na przykład osoba przebywająca na zwolnieniu w rzeczywistości leży na plaży albo na koncie facebookowym jest informacja, że ktoś właśnie wyjeżdża na wakacje.
Kontrole wszczynane są również w sytuacjach, gdy widać, że ktoś zbyt często korzysta ze zwolnień lekarskich albo, że sam lekarz bardzo często wypisuje zwolnienia. Jeśli ZUS stwierdzi, że jakiś lekarz nadużywa zwolnień wówczas Zakład może pozbawiać go prawa do wystawiania zwolnień lekarskich.
Zwolnienie może skontrolować zarówno ZUS jak i sam pracodawca pod warunkiem, że zatrudnia co najmniej 20 osób.
Wojciech Andrusiewicz wyjaśnił też, iż na przestrzeni ostatnich lat liczba zakwestionowanych zwolnień lekarskich jest mniej więcej na tym samym poziomie. W ubiegłym roku na 570 tysięcy kontroli wstrzymano 5100 zasiłków chorobow.
To mogłaby być rewolucja w popularnych "L4".
Niedawno media obiegła propozycja, aby 3 pierwsze dni zwolnienia lekarskiego były bezpłatne. Trzy dni bezpłatnego zwolnienia chorobowego, mniejsza składka i walka z nadużyciami - taką propozycję na stół wyłożył Jeremi Mordasewicz - przedsiębiorca, doradca Konfederacji Lewiatan i członek rady nadzorczej ZUS. Czytaj więcej: Zwolnienia lekarskie czeka rewolucja? To propozycja członka rady nadzorczej ZUS
oprac. Anna Frankowska