Zwrot z podatku. Skarbówka może nie wypłacić
W 2023 r. Polacy dostali rekordowe zwroty podatku PIT. W tym roku zwroty będą o wiele niższe. Dodatkowo, nawet jeśli w rocznym rozliczeniu PIT pojawi się zwrot, nie wszystkie osoby go otrzymają - podaje "Fakt".
W 2023 r. Polacy otrzymywali rekordowe zwroty podatku dochodowego. W ramach zwrotów za nadpłatę PIT-u Ministerstwo Finansów "oddało" Polakom aż 27 mld zł. Miało to związek z korektami reform podatkowych rządu Mateusza Morawieckiego.
Zmiany w przepisach spowodowały, że na początku 2022 r. podatnicy płacili rekordowo wysokie zaliczki na podatek dochodowy. Ponieważ PiS z szeregu zmian wprowadzonych w ramach "Polskiego ładu" się wycofał, w tym roku nie ma co liczyć na tak duże zwroty.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Szczera rozmowa z restauratorem. Zdradza ile zarabia - Jakub Tepper - Biznes Klasa #13
Kto otrzyma zwrot podatku?
Okres od stycznia do kwietnia to czas rozliczania przychodów osiągniętych w ostatnich 12 miesiącach. Do 29 lutego pracodawca musi wysłać pracownikowi PIT-11, czyli wykaz uzyskanych dochodów oraz pobranych składek.
Od 16 lutego urząd skarbowy zacznie zwracać nadpłacony podatek. Osoby, które rozliczą się przez Twój e-PIT, otrzymają zwrot podatku w ciągu 45 dni. W praktyce pieniądze trafiają do podatników szybciej, nawet w ciągu kilkunastu dni. W przypadku rozliczenia PIT-u w formie papierowej, na zwrot trzeba czekać nawet 90 dni - informuje "Fakt"
Jak podaje dziennik, w tym roku zwrot podatku mogą otrzymać przede wszystkim emeryci i renciści, którzy otrzymali trzynastki i czternastki. Na zwrot podatku mogą liczyć także osoby, które pracują na umowie-zlecenie i nie złożyły PIT-2, a więc nie odliczały kwoty wolnej od podatku w trakcie roku. Zwrot podatku może przysługiwać także osobom, które rozliczają ulgi, np. ulgę na dzieci.
Masz długi? Nie dostaniesz zwrotu
Nie wszyscy jednak otrzymają zwrot. W przypadku osób, które mają długi, zwrot może zostać zajęty przez komornika. Zgodnie z art. 902 Kodeksu postępowania cywilnego, komornik może zająć cały zwrot podatku, nawet ten, który przysługuje z tytułu ulgi na dziecko - donosi dziennik.
Warto podkreślić, że niektóre świadczenia rodzinne, takie jak 300 plus, 800 plus czy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, są zwolnione z zajęć komorniczych. Oznacza to, że komornik nie może ich zająć, nawet jeśli osoba, która je otrzymuje, ma długi. Ulga rodzinna, a także zwrot podatku wynikający ze wspólnego rozliczenia się z małżonkiem, takim zwolnieniem nie są objęte.
Również osoby, które mają zaległości podatkowe, nieopłacone mandaty lub zaległy abonament RTV, mogą nie otrzymać zwrotu podatku. W takim przypadku pieniądze zostaną przeznaczone na pokrycie tych zaległości.