Gdzie szukać ofert pracy wakacyjnej za granicą?
Ofertami prac sezonowych dysponują agencje pracy, rejonowe urzędy pracy, a także sami pracodawcy. Osoby zainteresowane pracą na wakacje powinny szukać ogłoszeń także w internecie. Rekrutacje trwają od początku czerwca do końca października. Na co uważać?
Należy pamiętać o tym, że decyzja związana z podjęciem pracy za granicą wiąże się ze zmianą miejsca zamieszkania, nierzadko rozłąką z rodziną i to na dłuższy czas. Dopiero na miejscu może się okazać, że brak kontaktu z rodziną jest czynnikiem stresogennym, w efekcie prowadzącym do problemów w pracy. Dlatego decyzja o wyjeździe powinna być przemyślana, podjęta z uwzględnieniem nie tylko korzyści finansowych ale też ewentualnych niedogodności. Wczesna identyfikacja ewentualnych problemów usprawni podjęcie działań zapobiegawczych, a tym samym pozwoli lepiej przygotować się do wyjazdu w celach zarobkowych.
Polecamy: Najlepsze kierunki do pracy wakacyjnej
Inną bardzo istotną sprawą jest zadbanie o współpracę z wiarygodną i rzetelną agencją pośrednictwa pracy. Podstawową rzeczą uwiarygodniającą taki podmiot jest posiadanie pozwolenia dyrekcji regionalnej Agencji Federalnej ds. pracy, do prowadzenia zarobkowego użyczania pracowników. Jeśli brakuje takiego pozwolenia i żaden z wyjątków dotyczących obowiązku posiadania pozwolenia nie znajduje użycia, to umowa o pracę między pracownikiem a agencją jest bezskuteczna.
Poza posiadaniem licencji, która w myśl przepisów ustawy o regulacji zarobkowego użyczania pracowników jest standardem, należy zwrócić uwagę na stosunek agencji do pracownika w kontekście praw i obowiązków.
opr. JK,WP.PL