Znamy skład słynnej kanapki Big Mac
Big Mac wszędzie smakuje tak samo, ponoć nie ma znaczenia, czy kupimy go w Nowym Jorku czy Warszawie. Ale jeśli o chodzi o skład, to różnice są znaczne. Lista składników w amerykańskiej kanapce jest dużo dłuższa.
05.11.2013 | aktual.: 09.11.2013 07:45
Big Mac wszędzie smakuje tak samo, ponoć nie ma znaczenia, czy kupimy go w Nowym Jorku czy Warszawie. Ale jeśli o chodzi o skład, to różnice są znaczne. Lista składników w amerykańskiej kanapce jest dużo dłuższa.
Postanowiliśmy porównać skład przekąski na podstawie informacji zawartych na stronach internetowych amerykańskiego McDonald's oraz polskiej filii. Efekt widać na poniższej infografice.
Do takich substancji należy m.in. sorbinian potasu (E202). Jest używany jako środek konserwujący do żywności. Dopuszczalne dzienne spożycie wynosi 25 mg/kg ciała. U niektórych osób związek ten może wywoływać reakcje alergiczne, podrażnienia skóry, astmę oraz problemy behawioralne.
Inną substancją jest alginian glikolu propylenowego (E405), stosowany jest jako zagęstnik, stabilizator, emulgator i substancja żelująca. Substancja ta może wywoływać reakcje alergenne. W niektórych testach na zwierzętach alginiany hamowały wchłanianie składników odżywczych, powodowały także zmniejszony wzrost.
Znany konserwant benzoesan sodu (E211) również może - w dużych dawkach - być szkodliwy dla organizmu. Znaczne spożycie może działać drażniąco na śluzówkę żołądka, dlatego spożycie zawierających go produktów może u osób nadwrażliwych (np. chorych na chorobę wrzodową) powodować dolegliwości bólowe. W połączeniu z witaminą C (E300) może przekształcić się w rakotwórczy benzen. W bezpośrednim kontakcie może wywołać podrażnienia skóry, oczu, śluzówki nosa, a nawet wstrząs anafilaktyczny.
Innym środkiem służącym jako konserwant jest cytrynian sodu, który - mimo iż uważany za nieszkodliwy w zastosowaniach spożywczych - nie powinien być spożywany przez osoby wrażliwe na glutaminian sodu.
Stearoilomleczan sodu (E481) to połączenie kwasu stearynowego i mlekowego. Kwas stearynowy może pochodzić ze źródeł roślinnych lub zwierzęcych. Pomimo, że w produkcji E481 wykorzystywane są głównie oleje roślinne, zdarza się, że stosowane są także tłuszcze zwierzęce (również wieprzowe). Niektóre grupy jak np. weganie, Muzułmanie czy Żydzi nie powinny spożywać tych produktów. Jedynie producent tych dodatków może udzielić dokładnych informacji na temat pochodzenia kwasów tłuszczowych.
Większość składników jest więc nieszkodliwa dla konsumenta, a te, które mogą wywołać nieporządane efekty są stosowane w niewielkich ilościach i prawdopodobieństwo wystąpienia efektów ubocznych jest bardzo niewielkie. Zawsze jednak warto dokładnie wiedzieć, z czego powstają kanapki Big Mac.
A jak wygląda proces przygotowywania słynnej kanapki? Amerykański oddział firmy opublikował na swojej stronie film, który przedstawiamy poniżej: