Trwa ładowanie...

114 nowych produktów na liście leków refundowanych

114 nowych produktów znalazło się na nowej liście leków refundowanych, której projekt opublikowało w środę Ministerstwo Zdrowia. Pacjenci zapłacą mniej za 2016 produktów, zaś więcej za 736. Lista ma obowiązywać od 1 stycznia.

114 nowych produktów na liście leków refundowanychŹródło: Flickr, fot: epsos
dnb5o7t
dnb5o7t

Wśród nowych produktów znalazł się m.in. lek zawierający pregabalinę - refundowany w leczeniu dorosłych pacjentów z bólem neuropatycznym spowodowanym nowotworem.

Refundowany będzie także lek zawierający iwabradynę - chodzi o pacjentów z przewlekłą niewydolnością serca z zaburzeniami czynności skurczowej.

Dla 2 substancji czynnych zostaną rozszerzone dotychczasowe wskazania objęte refundacją. Pozostałe produkty - umieszczone w części aptecznej wykazu refundacyjnego - są odpowiednikami dotychczas refundowanych.

dnb5o7t

Dla 1537 produktów wprowadzono obniżki urzędowych cen zbytu (od 251,52 zł do 1 gr). Dla 3 produktów wprowadzono podwyżki urzędowych cen zbytu (od 1,36 zł do 2,29 zł).

W przypadku 2016 produktów nastąpi spadek dopłaty pacjenta (od 247,14 zł do 1 gr), w za 736 produktów pacjenci zapłacą więcej - od 1 gr do 94,56 zł,

W ramach programów lekowych i chemioterapii refundacją zostanie objęty nowy lek zawierający octan abirateronu (leczenie opornego na kastrację raka gruczołu krokowego). Dotychczas ta substancja czynna była finansowana w ramach chemioterapii niestandardowej jedynie w ograniczonym zakresie.

Refundowane będą także generyczne leki zawierające imatynib, co ułatwi dostęp do leczenia pacjentom z przewlekłą białaczką szpikową oraz zaawansowanym włókniakomięsakiem guzowatym skóry.

Szczegóły nowej listy leków dostępne są na stronie www.mz.gov.pl.

dnb5o7t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnb5o7t