Trwa ładowanie...

12 tys. na dziecko. Złożono już prawie 60 tys. wniosków

Wnioski o przyznanie Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, czyli świadczenia w wysokości 12 tys. złotych na dziecko, można składać od soboty. Do tej pory do ministerstwa rodziny trafiło już prawie 60 tys. takich wniosków, obejmujących 73 tys. dzieci. Według danych resortu, do końca roku 2022 świadczeniem ma zostać objętych 615 tys. dzieci.

12 tys. na dziecko. Wnioski już spływają 12 tys. na dziecko. Wnioski już spływają Źródło: money.pl, fot: Rafał Parczewski
d3bwtcp
d3bwtcp

Nowe świadczenie przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie, od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia.

Jak przekazał PAP resort rodziny, do tej pory złożono blisko 60 tys. wniosków na ponad 73 tys. dzieci.

12 tys. w ratach

W ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego rodzice małych dzieci otrzymają maksymalnie 12 tys. zł. Świadczenie będzie wypłacane w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł miesięcznie przez rok, w zależności od wyboru rodzica.

d3bwtcp

Pieniądze wypłacane w ramach RKO nie wliczają się do dochodu i nie są opodatkowane.

Wnioski przez internet

Wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy można składać wyłącznie przez internet – za pośrednictwem portalu Empatia, PUE ZUS lub bankowości elektronicznej. Obsługą świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Na rozpatrzenie wniosku ZUS ma dwa miesiące od dnia jego złożenia wraz z dokumentami. Wypłata pieniędzy następuje nie wcześniej niż za miesiąc, od którego przysługuje prawo do kapitału.

d3bwtcp
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3bwtcp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bwtcp