Trwa ładowanie...
d4eo2uy
10-03-2016 16:00

15 kwietnia rusza budżet obywatelski województwa małopolskiego

Od 15 kwietnia mieszkańcy Małopolski będą mogli zgłaszać zadania do pierwszej edycji budżetu obywatelskiego województwa małopolskiego. Zwycięskie projekty zostaną ogłoszone 31 lipca. Na realizację projektów przeznaczono 6 mln zł.

d4eo2uy
d4eo2uy

W czwartek zarząd województwa przyjął harmonogram budżetu obywatelskiego. Jak podkreślają przedstawiciele regionu, to pierwszy tego typu budżet partycypacyjny w Polsce wprowadzany na skalę województwa. "Chcemy umacniać społeczeństwo obywatelskie i jednocześnie włączyć jeszcze więcej mieszkańców we współtworzenie Małopolski" - zaznaczył członek zarządu Grzegorz Lipiec.

15 kwietnia ruszy możliwość zgłaszania zadań przez mieszkańców. Lista zgłoszeń zostanie zamknięta 6 maja, a głosowanie nad zweryfikowanymi projektami rozpocznie się 18 czerwca i potrwa do 6 lipca. W ostatnim dniu lipca zostanie zaprezentowana lista zwycięskich projektów wybranych przez mieszkańców.

Do budżetu zgłaszać będzie można każdą inicjatywę obywatelską przyczyniającą się do rozwoju województwa, a w szczególności zadania o charakterze: prospołecznym, kulturalnym, edukacyjnym, sportowym, turystycznym i ekologicznym. Zadania muszą być zgodne z prawem i mieścić się w granicach zadań i kompetencji Województwa oraz być zgodne ze Strategią Rozwoju Województwa Małopolskiego na lata 2011-2020.

Zgłoszone zadanie może mieć zasięg powiatowy (projekty od 50 tys. do 100 tys. zł), dotyczący powiatu albo miasta Kraków lub subregionalny (projekty od 100 tys. do 300 tys. zł), gdy dotyczy co najmniej dwóch powiatów położonych w tym samym subregionie.

d4eo2uy

6 milionowy budżet obywatelski zostanie podzielony w równych częściach między miasto Kraków i pięć subregionów: Małopolskę Zachodnią (powiaty chrzanowski, olkuski, oświęcimski, wadowicki), podhalański (powiat nowotarski, suski, tatrzański), sądecki (powiat gorlicki, limanowski, nowosądecki i Nowy Sącz), tarnowski (powiat brzeski, dąbrowski, tarnowski i Tarnów) oraz krakowski obszar metropolitalny (powiaty bocheński, krakowski, miechowski, myślenicki, proszowicki, wielicki).

Regulamin przewiduje, że możliwość składania wniosków, poparcia zadań oraz głosowania otrzymuje każdy mieszkaniec Małopolski, który ma ukończone 16 lat. Głosować będzie można za pomocą jednej z trzech metod: formularza internetowego, głosowania korespondencyjnego lub oddając głos do urny w agendach urzędu marszałkowskiego.

d4eo2uy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4eo2uy