Trwa ładowanie...

Ponad połowa uczniów z Ukrainy zniknęła ze szkół. Co się dzieje?

W Polsce przebywa około 300 tys. ukraińskich dzieci. Ponad połowa (53 proc.) z nich jest poza systemem szkolnym. Nie wiemy, co dzieje się ze 150 tys. uczniów i uczennic z Ukrainy - pisze czwartkowa "Gazeta Wyborcza".

Ponad 53 proc. uchodźców w wieku szkolnym zarejestrowanych w Polsce znajduje się poza polskim systemem edukacjiPonad 53 proc. uchodźców w wieku szkolnym zarejestrowanych w Polsce znajduje się poza polskim systemem edukacjiŹródło: East News, fot: Lukasz Gdak
d27baot
d27baot

Jak wskazuje dziennik, takie dane płyną z raportu "Uczniowie uchodźcy w polskim systemie edukacji. Co mówią nowe dane?" autorstwa Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Z badania wynika, że ponad 53 proc. uchodźców w wieku szkolnym (urodzonych w latach 2005-2016) zarejestrowanych w Polsce znajduje się poza polskim systemem edukacji. To co najmniej 112,8 tys. dzieci w wieku szkoły podstawowej i 43,6 tys. młodzieży w wieku szkoły średniej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Reklamodawcy zapłacą, choć nie chcą emisji reklam? "To kompromituje TV Republika"

- Rodzice tych wszystkich dzieci zadeklarowali, że kontynuują ukraińską edukację zdalną, ale nie możemy sprawdzić, czy tak jest - podkreśla prezes CEO dr Jędrzej Witkowski cytowany przez "GW". Jego zdaniem - jak pisze dziennik - kolejny rok nauki zdalnej to dla nich nie tylko brak wsparcia edukacyjnego, nauki języka polskiego czy integracji z rówieśnikami, ale przede wszystkim odbiera im to szansę na odzyskanie stabilizacji.

Z danych CEO wynika również, że z polskich szkół w ciągu roku zniknęło 4,5 tys. ukraińskich uczennic i uczniów.

Dane w raporcie prezentują stan na październik 2023 r.

Sprawdzili uczniów podstawówek i szkół średnich

Do analizy zostały użyte wyłącznie dane dotyczące uczniów: szkół podstawowych (z wyłączeniem oddziałów przedszkolnych), liceów ogólnokształcących, techników, branżowych szkół I stopnia. Pominięto przedszkola, szkoły policealne i inne typy szkół.

Sprawdzono także wnioski obywateli i obywatelek Ukrainy urodzonych w latach 2005-2016. Na potrzeby obliczeń przyjęto, że osoby urodzone w tych latach to osoby w wieku szkolnym. Przyjęto również, że: dzieci urodzone w latach 2009-2016 są w wieku szkolnym podstawowym, młodzież urodzona w latach 2005-2008 jest w wieku szkolnym ponadpodstawowym. Przy obliczeniach dla roku szkolnego 2021/22 i 2022/23 uwzględniono odpowiednio dane dla osób urodzonych w latach 2003-2014 i 2004-2015.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d27baot
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27baot

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj