Trwa ładowanie...

18 października TK zbada przepisy dotyczące samorządów zawodowych

18 października Trybunał Konstytucyjny zbada, czy przepisy, nakładające m.in. na adwokatów, radców prawnych, lekarzy obowiązek przynależności do samorządu zawodowego, są zgodne z konstytucją.

18 października TK zbada przepisy dotyczące samorządów zawodowychŹródło: Jupiterimages
d2g4dt9
d2g4dt9

Wniosek w tej sprawie skierował do Trybunału poprzedni Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski. Trybunał zbada sprawę w pełnym składzie. Zakwestionowany został szereg ustaw, nakładających obowiązek przynależności do korporacji, a także - w przypadku zwolnienia dyscyplinarnego - wprowadzających zakaz wykonywania zawodu, nawet dożywotnio.

Zakwestionowane zostały przepisy ustaw o świadczeniu przez prawników zagranicznych pomocy prawnej, ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie, o samorządzie pielęgniarek i położnych, o izbach lekarskich, o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych, o izbach aptekarskich, o diagnostyce laboratoryjnej, o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów, o doradztwie podatkowym, o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów oraz o kuratorach sądowych.

Szereg tych ustaw, zwłaszcza dotyczących adwokatów, radców prawnych, rzeczników patentowych, pielęgniarek i położnych oraz weterynarzy zawiera przepisy, odbierające osobom, zwolnionym dyscyplinarnie, prawo do wykonywania zawodu, a także prawo do ubiegania się o możliwość ponownego wykonywania zawodu.

W ocenie RPO trwałe pozbawienie możliwości wykonywania zawodu nie jest uzasadnione specyfiką zawodu adwokata, radcy prawnego, rzecznika patentowego, pielęgniarki, położnej oraz lekarza weterynarii jako zawodu zaufania publicznego. Nie oznacza to też - jak podkreśla RPO - że o wykonywaniu zawodu powinien decydować samorząd zawodowy i nie wynika to wprost z faktu, że osoba zwolniona dyscyplinarnie powinna stracić prawo do wykonywania zawodu.

d2g4dt9

W ocenie RPO utrata cech etycznych, koniecznych do wykonywania zawodu nie ma w każdym wypadku charakteru trwałego i nieusuwalnego. Natomiast - jak podkreśla - zróżnicowanie poszczególnych grup zawodowych przy ustanawianiu kary pozbawienia prawa do wykonywania zawodu, narusza konstytucyjną zasadę równości.

W ocenie wnioskodawcy brak wyraźnych przepisów pozbawiających prawa ubiegania się o ponowne uzyskanie prawa do wykonywania zawodu farmaceuty, diagnosty laboratoryjnego oraz psychologa i skutek orzeczenia kary pozbawienia prawa do wykonywania zawodu, powoduje skreślenie z listy osób wykonujących dany zawód bez prawa ubiegania się o ponowny wpis. W ocenie RPO jest to niezgodne z konstytucyjną zasadą równości i proporcjonalności.

d2g4dt9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2g4dt9