250 Polaków śpi na ulicy w Londynie

Przedstawiciele centralnej dzielnicy Londynu Westminster powiedzieli, że około 250 Polaków każdej nocy śpi pod gołym niebem w Londynie. Osoby te chorują, padają ofiarami przestępstw, większość z nich nie potrafi lub bardzo słabo mówi po angielsku. Radna z Westminster Angela Harvey powiedziała, że po 1 maja 2004 liczba bezdomnych na londyńskim dworcu Victoria wzrosła o 70%.

18.11.2004 | aktual.: 18.11.2004 18:00

Brytyjczycy, apelują o lepsze przygotowanie Polaków do poszukiwania pracy Wielkiej Brytanii. W Lublinie mówili dziennikarzom o problemie bezdomnych Polaków w Londynie i spotkali się młodzieżą jednego z liceów.

Przekonywali, że przede wszystkim trzeba znać język angielski, orientować się w możliwościach zatrudnienia i mieć odpowiednią kwotę pieniędzy na utrzymanie. _ Osoby mające zapewnioną pracę i mieszkanie powinny przywieźć ze sobą około 3 tys. zł, a jeżeli nie mają oferty pracy i nie mają mieszkania, to co najmniej dwa razy więcej _ - zaapelowała radna z Westminster Angela Harvey.

Przypomniała, że brytyjskie ustawodawstwo imigracyjne i azylowe nie przewiduje żadnej pomocy socjalnej ani ekonomicznej dla osób pochodzących z nowych krajów UE. _ Jako samorząd nie możemy pomóc bezdomnym Polakom, nie możemy im nawet kupić biletów na powrót _ - zaznaczyła.

20 osób koczujących na londyńskim dworcu dostało bilety na powrót do Polski od londyńskiej policji. Od października realizuje ona tymczasowy program pomocy dla najbardziej potrzebujących. _ Osoby te nie popełniły żadnych przestępstw, ich stan zdrowia znacznie się pogorszył _ - powiedział kierujący jednostką policji metropolitalnej ds. bezdomnych w centralnym Londynie inspektor Malcolm Bernard. Zapewnił, że w miarę możliwości program ten będzie kontynuowany. _ Nie wiem, jak długo. Tak długo, jak będą na to pieniądze _ - dodał.

Harvey podkreśliła, że Polacy koczujący na ulicy stanowią tylko część tych, którzy po 1 maja 2004 przyjechali do Wielkiej Brytanii w poszukiwaniu pracy. Od momentu rozszerzenia UE w Anglii jako poszukujący pracy zarejestrowało się ok. 100 tys. osób, z czego połowa to Polacy. _ Większość odniosła sukces. Pracują w różnych sektorach gospodarki. To są ludzie bardzo zdeterminowani na szukanie pracy _ - zaznaczyła.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)