Trwa ładowanie...
d9wvpjs

3,4 mld euro na projekty środowiskowe w ramach programu LIFE (aktl.)

#
Dochodzi wypowiedź przedsiębiorcy, który skorzystał z programu
#

Share
d9wvpjs

14.04. Warszawa (PAP) - KE przeznaczyła ponad 3,4 mld euro na unijne projekty poświęcone ochronie środowiska i klimatu w ramach nowej edycji programu LIFE (lata 2014-2020) - poinformowała we wtorek wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Dorota Zawadzka-Stępniak.

LIFE to jedyny instrument finansowy UE poświęcony wyłącznie współfinansowaniu projektów z dziedziny ochrony środowiska i klimatu. Głównym celem programu jest pomoc we wdrażaniu unijnego prawa ochrony środowiska, a także identyfikacja i promocja nowych rozwiązań dla problemów dotyczących środowiska i ochrony przyrody.

Polskie firmy lub instytucje w ramach programu wspieranego przez NFOŚiGW mogą liczyć nawet na 95 proc. dofinansowania. UE zapewnia do 60 proc. dofinansowania projektu, pozostałe 35 proc. można pozyskać w ramach wsparcia z NFOŚiGW. Nabór wniosków na 2015 r. rozpocznie się 1 czerwca i potrwa do 15 września.

d9wvpjs

Zawadzka-Stępniak przypomniała, że dotychczas w programie LIFE dominowały zagadnienia dotyczące ochrony przyrody i wspierania różnorodności biologicznej. W nowej perspektywie Komisja Europejska zdecydowała się poszerzyć program o tematykę klimatyczną i przeznaczyła na nią 25 proc. całej dostępnej puli. W ramach tego podprogramu mogą więc być też realizowane projekty dotyczące zapobiegania zmianom klimatycznym, adaptacji do zmian klimatu czy edukacji w tym obszarze.

Wiceprezes dodała, że w 2014 r. z Polski do KE zgłoszono 58 projektów i choć w KE trwa jeszcze procedura kwalifikacyjna, są one w jej opinii dobrze przygotowane i wysoko oceniane. "Bardzo zależy nam, by polskie projekty były w czołówce tych, które zyskały akceptację KE" - podkreśliła Zawadzka-Stępniak.

W ramach poprzedniej perspektywy budżetowej UE Polska wykorzystała ponad 90 proc. środków z programu LIFE i zrealizowała 64 projekty na ponad 600 mln zł. To - w ocenie wiceprezes - dość znaczny udział.

NFOŚiGW zorganizował w Warszawie dni otwarte poświęcone programowi LIFE. Fundusz przedstawił tam główne założenia unijnej inicjatywy i procedury składania wniosków. Wiedzę teoretyczną skonfrontował z doświadczeniami firm.

d9wvpjs

Zawadzka-Stępniak w rozmowie z PAP wyjaśniła, że LIFE wspiera przede wszystkim projekty innowacyjne. "Tematyka jest dosyć szeroka, bo tu jest duży podprogram działań na rzecz środowiska i podprogram działań na rzecz klimatu. Więc wszelkie działania w zakresie ochrony środowiska, w zakresie efektywnego zagospodarowania zasobów, również kwestia komunikacji i informacji o ochronie środowiska i o ochronie klimatu, ale również kwestie adaptacji do zmian klimatu, działań dotyczących ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, są właśnie wspierane w tej inicjatywie" - powiedziała.

LIFE kierowany jest zarówno do przedsiębiorców, jak i organizacji pozarządowych i jednostek budżetowych. Składane projekty oceniane są pod względem merytorycznym, celowości podjętych działań, spójności i skuteczności wykorzystania środków.

NFOŚiGW w ramach programu współfinansowania stworzył katalog kosztów, które kwalifikują projekt do dotacji i jaka maksymalna stawka za konkretne działania może być przez Fundusz zaakceptowana. "To ułatwia beneficjentom pisanie wniosku i kalkulowanie budżetu" - zauważyła wiceprezes.

Zawadzka-Stępniak przedstawiła, jak wygląda procedura składania wniosku w ramach programu LIFE. Jak tłumaczyła, najpierw NFOŚiGW podejmuje decyzję wstępną dotyczącą współfinansowania, następnie projekt trafia do KE; gdy otrzyma jej pozytywną ocenę, wraca do Funduszu, tam jest oceniany ponownie i zapada decyzja o dofinansowaniu. Po podpisaniu umowy prowadzony jest monitoring projektów oraz kontrole - planowane i doraźne.

d9wvpjs

Podczas dni otwartych wypowiadali się m.in. przedsiębiorcy, którzy korzystają z dotacji programu LIFE. Szef firmy Investeko S.A. z Katowic Arkadiusz Primus mówił, że gdy zabiegał o dofinansowanie, udało mu się przekonać KE i NFOŚiGW, iż problemy ekologiczne mają również potencjał gospodarczy. Dzięki temu firma buduje obecnie w Świętochłowicach (woj. śląskie) eksperymentalną spalarnię odpadów, pełniącą przy okazji rolę centrum badawczo-rozwojowego firmy. Obiekt jednak - jak tłumaczył Primus - w ramach zobowiązań programu LIFE ma pełnić także funkcję edukacyjno-demonstracyjną.

d9wvpjs

Podziel się opinią

Share
d9wvpjs
d9wvpjs