Trwa ładowanie...
l4
25-09-2018 08:01

30-latkowie coraz chętniej idą na L4

Polscy 30-latkowie coraz chętniej korzystają ze zwolnień lekarskich. Według danych ZUS w 2017 r. spędzili na chorobowym ponad 70 mln dni, czyli o ponad 15 mln więcej niż dekadę temu.

30-latkowie coraz chętniej idą na L4Źródło: East News
d4jmcg4
d4jmcg4

Jak pisze Dziennik Gazeta Prawna, najczęstszym powodem nieobecności w pracy jest urlop macierzyński i ojcowski. Rośnie jednak liczba krótkich urlopów, trwających do 10 dni. W ubiegłym roku lekarze wystawili 30 mln zwolnień lekarskich w tej grupie wiekowej.

Jednym z powodów braku oporu przed skorzystaniem ze zwolnienia lekarskiego jest coraz lepsza sytuacja na rynku pracy. "Niepokojący jest wysoki odsetek zwolnień krótkoterminowych" - mówi dla "DGP" Gertruda Uścińska, prezes ZUS. Wskazała, że "w ubiegłym roku stanowiły one już 56 proc. ogółu zaświadczeń, jakie wystawili lekarze".

Według informacji gazety efektem tego jest wzrost deficytu w funduszu chorobowym ubezpieczyciela - w tym roku brakuje w nim już 8,5 mld zł. Zakład liczy, że po wprowadzeniu obowiązkowych e-zwolnień system zostanie uszczelniony.

d4jmcg4

Szykuje również propozycję zmian w prawie, które miałyby ułatwić kontrolowanie zasadności skorzystania ze zwolnienia lekarskiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4jmcg4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jmcg4