Trwa ładowanie...

300 zł wyprawki szkolnej dla dziecka. Wyjaśniamy krok po kroku procedurę, terminy i warunki

Tylko do końca listopada będzie można składać wnioski o przyznanie 300 zł na szkolną wyprawkę. Kto otrzyma pieniądze? Kto może złożyć wniosek? Które dzieci dostaną środki? Wyjaśniamy krok po kroku procedurę.

300 zł wyprawki szkolnej dla dziecka. Wyjaśniamy krok po kroku procedurę, terminy i warunkiŹródło: PAP, fot: Jacek Turczyk
d2q81qh

Rząd PiS podczas konwentu partii obiecał, że wszystkie dzieci idące do szkoły we wrześniu dostaną po 300 zł na wyprawkę szkolną. Mateusz Morawiecki słowa dotrzymał - 1 czerwca podpisał rozporządzenie w tej sprawie.

WP.PL
Źródło: WP.PL, fot: Mateusz Ratajczak

Dla kogo 300+?

Świadczenie "Dobry Start" przysługuje raz w roku rozpoczynającym rok szkolny dzieciom do 18 roku życia. A co jeżeli 18-latek będzie kończył jeszcze liceum? Pieniądze również otrzyma. Program zakłada, że środki można otrzymać maksymalnie do osiągnięcia przez dziecko 20 roku życia. Warunek jest jeden - nauka musiała się rozpocząć przed 18 rokiem życia i jest kontynuowana.

d2q81qh

Dzieci niepełnosprawne uczące się w szkole otrzymają pieniądze do ukończenia przez nie 24 roku życia. O czym należy pamiętać? Świadczenie nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowania przedszkolne - w zerówce w przedszkolu lub szkole. Jednocześnie na środki nie mogą liczyć studenci - ten etap edukacji rozpoczynają po osiągnięciu 18 roku życia.

Co istotne, program nie posiada żadnego kryterium dochodowego.

Ile dostaną rodzice?

Dokładnie 300 zł na każde uczące się dziecko. Świadczenie "Dobry Start" jest zwolnione z podatku. Dodatkowo, nie podlega egzekucji ani wliczeniu do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z innych systemów wsparcia (np. 500+ na pierwsze dziecko).

d2q81qh

Jak i do kiedy złożyć wniosek o 300+?

Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek. Dokumenty, podobnie jak w przypadku świadczenia wychowawcze z programu 500+, będzie można składać już od 1 lipca online przez stronę Ministerstwa Rodziny: empatia.mrpips.gov.pl oraz przez bankowość elektroniczną.

Od 1 sierpnia dojdzie do tego również możliwość składania wniosków drogą tradycyjną, a więc tych papierowych. Dokumenty należy złożyć w tym samym miejscu, gdzie wniosek o 500+, czyli w: urzędach miast, gmin lub ośrodkach pomocy społecznej.

O pieniądze będzie można wnioskować tylko do końca listopada. Złożenie dokumentów po 30 listopada oznacza utratę środków.

Z kolei złożenie wniosku o świadczenie "Dobry Start" w lipcu i sierpniu to gwarancja wypłaty świadczenia nie później niż do 30 września. Wnioski złożone np. we wrześniu i październiku będą rozpatrywane maksymalnie w ciągu 2 miesięcy.

d2q81qh

Kto może wnioskować o pieniądze na szkolną wyprawkę?

Zgodnie z projektem - świadczenie będzie wypłacane na wniosek:

  • jednego z rodziców
  • opiekuna prawnego
  • opiekuna faktycznego (jak możemy przeczytać w rozporządzeniu - przez opiekuna faktycznego rozumie się osobę faktycznie opiekującą się dzieckiem, jeżeli wystąpiła z wnioskiem do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka)
  • rodziny zastępczej, osoby prowadzącej rodzinny domy dziecka, dyrektora placówki opiekuńczo-wychowawczej, dyrektora regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej,
  • lub na wniosek samej uczącej się osoby, o ile jest pełnoletnia, nie pozostaje na utrzymaniu rodziców i rozpoczęła edukację przed 18 rokiem życia, a dalej ją kontynuuje

Informacja o przyznaniu pieniędzy drogą mailową

Osoby ubiegające się o pieniądze otrzymają informację o przyznaniu świadczenia na podany we wniosku adres e-mail. Jeżeli nie zostanie wpisany żaden mail - rodzice dostaną urzędowe pismo o możliwości odebrania decyzji. Jednak niestawienie się po taki dokument wcale nie wstrzyma wypłaty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl

d2q81qh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2q81qh