WP

300 zł wyprawki szkolnej dla dziecka. Wyjaśniamy krok po kroku procedurę, terminy i warunki

Tylko do końca listopada będzie można składać wnioski o przyznanie 300 zł na szkolną wyprawkę. Kto otrzyma pieniądze? Kto może złożyć wniosek? Które dzieci dostaną środki? Wyjaśniamy krok po kroku procedurę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
300+ to nowa obietnica premiera Mateusza Morawieckiego. 1 czerwca ją spełnił, rodzice o środki będą wnioskować od 1 lipca
300+ to nowa obietnica premiera Mateusza Morawieckiego. 1 czerwca ją spełnił, rodzice o środki będą wnioskować od 1 lipca (PAP, Fot: Jacek Turczyk)
WP

Rząd PiS podczas konwentu partii obiecał, że wszystkie dzieci idące do szkoły we wrześniu dostaną po 300 zł na wyprawkę szkolną. Mateusz Morawiecki słowa dotrzymał - 1 czerwca podpisał rozporządzenie w tej sprawie.

WP.PL
Podziel się

Dla kogo 300+?

WP

Świadczenie "Dobry Start" przysługuje raz w roku rozpoczynającym rok szkolny dzieciom do 18 roku życia. A co jeżeli 18-latek będzie kończył jeszcze liceum? Pieniądze również otrzyma. Program zakłada, że środki można otrzymać maksymalnie do osiągnięcia przez dziecko 20 roku życia. Warunek jest jeden - nauka musiała się rozpocząć przed 18 rokiem życia i jest kontynuowana.

Dzieci niepełnosprawne uczące się w szkole otrzymają pieniądze do ukończenia przez nie 24 roku życia. O czym należy pamiętać? Świadczenie nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowania przedszkolne - w zerówce w przedszkolu lub szkole. Jednocześnie na środki nie mogą liczyć studenci - ten etap edukacji rozpoczynają po osiągnięciu 18 roku życia.

Co istotne, program nie posiada żadnego kryterium dochodowego.

Zobacz także: 300+ nie dla dzieci z domu dziecka. Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje u minister

WP

*Ile dostaną rodzice? *

Dokładnie 300 zł na każde uczące się dziecko. Świadczenie "Dobry Start" jest zwolnione z podatku. Dodatkowo, nie podlega egzekucji ani wliczeniu do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z innych systemów wsparcia (np. 500+ na pierwsze dziecko).

*Jak i do kiedy złożyć wniosek o 300+? *

Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek. Dokumenty, podobnie jak w przypadku świadczenia wychowawcze z programu 500+, będzie można składać już od 1 lipca online przez stronę Ministerstwa Rodziny: empatia.mrpips.gov.pl oraz przez bankowość elektroniczną.

WP

Od 1 sierpnia dojdzie do tego również możliwość składania wniosków drogą tradycyjną, a więc tych papierowych. Dokumenty należy złożyć w tym samym miejscu, gdzie wniosek o 500+, czyli w: urzędach miast, gmin lub ośrodkach pomocy społecznej.

O pieniądze będzie można wnioskować tylko do końca listopada. Złożenie dokumentów po 30 listopada oznacza utratę środków.

Z kolei złożenie wniosku o świadczenie "Dobry Start" w lipcu i sierpniu to gwarancja wypłaty świadczenia nie później niż do 30 września. Wnioski złożone np. we wrześniu i październiku będą rozpatrywane maksymalnie w ciągu 2 miesięcy.

*Kto może wnioskować o pieniądze na szkolną wyprawkę? *

WP

Zgodnie z projektem - świadczenie będzie wypłacane na wniosek:

  • jednego z rodziców
  • opiekuna prawnego
  • opiekuna faktycznego (jak możemy przeczytać w rozporządzeniu - przez opiekuna faktycznego rozumie się osobę faktycznie opiekującą się dzieckiem, jeżeli wystąpiła z wnioskiem do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka)
  • rodziny zastępczej, osoby prowadzącej rodzinny domy dziecka, dyrektora placówki opiekuńczo-wychowawczej, dyrektora regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej,
  • lub na wniosek samej uczącej się osoby, o ile jest pełnoletnia, nie pozostaje na utrzymaniu rodziców i rozpoczęła edukację przed 18 rokiem życia, a dalej ją kontynuuje

Informacja o przyznaniu pieniędzy drogą mailową

Osoby ubiegające się o pieniądze otrzymają informację o przyznaniu świadczenia na podany we wniosku adres e-mail. Jeżeli nie zostanie wpisany żaden mail - rodzice dostaną urzędowe pismo o możliwości odebrania decyzji. Jednak niestawienie się po taki dokument wcale nie wstrzyma wypłaty.

WP

Czytaj więcej: PiS da pieniądze na szkolne wyprawki. Wiemy, ile będą nas kosztować

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl

Polub WP Finanse
WP
WP