35 dni urlopu w 2024 r. Dla kogo nowe przepisy?
Chociaż zwyczajowy urlop wynosi 20 lub 25 dni rocznie, pracownicy w Polsce mają możliwość wydłużenia tego okresu aż do 35 dni w roku. Opcja ta jest dostępna dla większości osób zatrudnionych na umowach o pracę. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie wszystkie te dodatkowe dni będą w pełni płatne.
Przepisy dotyczące umowy o pracę przewidują 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego w ciągu roku. Jest to zależne od stażu pracy. Osoby z krótszym stażem niż 10 lat mają prawo do mniejszej liczby dni urlopu. Warto jednak wiedzieć, że do stażu pracy wlicza się także czas studiów. Osoby z wykształceniem wyższym (licencjat, magisterium) automatycznie zyskują dodatkowe 8 lat stażu.
Dalsza część artykułu poniżej materiału wideo
Zbudowała ogromny biznes, jeden z największych w Europie! - Marta Półtorak w Biznes Klasie
Oto jak można zyskać dodatkowe dni wolne
Często zapominamy, że urlop wypoczynkowy to tylko jeden z rodzajów urlopów dostępnych dla pracowników. Istnieje kilka innych możliwości wydłużenia czasu wolnego. Na przykład można skorzystać z urlopu z powodu siły wyższej, na przykład w sytuacji zalania mieszkania lub innych losowych zdarzeń.
W takim przypadku pracownik otrzymuje połowę wynagrodzenia za czas nieobecności. Urlop ten może trwać 2 dni lub 16 godzin w roku kalendarzowym, i pracodawca nie ma prawa odmówić jego udzielenia.
Innym typem wolnego jest urlop na opiekę nad dzieckiem do 14. roku życia. Jest on przyznawany tylko osobom faktycznie sprawującym opiekę, więc biologiczny rodzic, który nie zajmuje się dzieckiem, nie może skorzystać z tego urlopu. Przysługujący wymiar to 16 godzin lub 2 dni, za które pracownik otrzymuje pełne wynagrodzenie.
Kolejną opcją wydłużenia czasu wolnego jest urlop opiekuńczy, dla osób opiekujących się członkami rodziny lub domownikami. Takiego urlopu można wykorzystać do 5 dni w roku kalendarzowym.
Warto także pamiętać o uwzględnieniu weekendów i innych dni wolnych od pracy. Serwis infor.pl obliczył, że w 2024 roku, po odjęciu urlopu i dni wolnych, Polacy będą mieli 115 dni wolnych oraz 251 dni pracujących.