Trwa ładowanie...

400 zł dopłaty do żłobka. Wnioski można składać już od 1 kwietnia

Od 1 kwietnia rodzice mogą starać się o nową pomoc państwa. Chodzi o dopłatę do żłobka w wysokości 400 zł miesięcznie. Aby otrzymać pieniądze, trzeba złożyć wniosek w ZUS.

Na świadczenie w wysokości 400 złotych miesięcznie mogą liczyć rodzice, którzy nie załapią się na pieniądze wypłacane w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, czyli "1000+ na rok" Na świadczenie w wysokości 400 złotych miesięcznie mogą liczyć rodzice, którzy nie załapią się na pieniądze wypłacane w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, czyli "1000+ na rok" Źródło: East News, fot: TOMASZ KAWKA
d1k5q5i
d1k5q5i

Na świadczenie w wysokości 400 złotych miesięcznie mogą liczyć rodzice, którzy nie załapią się na pieniądze wypłacane w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, czyli "1000+ na rok".

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo.

500+ nie podnosi dzietności. Jak można było wydać te pieniądze lepiej?

Potrzebny wniosek w ZUS

Aby otrzymać dofinansowanie, należy złożyć wniosek w ZUS-ie. Będzie to możliwe już za kilka dni, od 1 kwietnia 2022 r.

d1k5q5i

Wniosek będzie można złożyć tylko przez internet – przez Platformę Usług Elektronicznych PUE ZUS, rządowy portal Emp@tia i bankowość elektroniczną. Dokładnie tak jak w przypadku 500+.

We wniosku rodzic podaje swoje dane i dane dziecka m.in.: imię, nazwisko, datę urodzenia, adres zamieszkania, obywatelstwo, PESEL, nr telefonu, adres email, a także informacje na temat placówki, do której dziecko uczęszcza.

Dopłata jest zwolniona z podatku dochodowego, nie wlicza się także do dochodu przy ubieganiu się np. o świadczenia rodzinne i jest wolna od egzekucji komorniczej.

Pieniądze idą na konta żłobków

Pieniądze nie będą jednak wypłacane do ręki rodziców, a trafią na konta żłobków, klubów dziecięcych lub dziennych opiekunów. Kwota wsparcia to maksymalnie 400 zł, ale nie pokrywa kosztów wyżywienia. Jeżeli realne koszty ponoszone przez rodziców są niższe, wówczas świadczenie również będzie obniżone.

- Jeśli więc opłata rodzica wynosi np. 300 zł miesięcznie, to dofinansowanie również będzie wynosić 300 zł miesięcznie. Pieniądze będą przekazywane na rachunek bankowy podmiotu prowadzącego instytucję opieki. To rozwiązanie, które pozwoli rodzicom ograniczyć wydatki związane z pobytem dziecka w żłobku czy w klubie dziecięcym - mówiła na początku roku Marlena Maląg, minister rodziny.

Dopłata do żłobka to pomoc, jaką uchwalono wprowadzając Rodzinny Kapitał Opiekuńczy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1k5q5i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1k5q5i