Trwa ładowanie...
Gospodarka

480 mln euro z EBI na inwestycje drogowe

480 mln euro będzie mógł wydać Bank Gospodarstwa Krajowego na inwestycje drogowe. Pieniądze będą pochodzić z Europejskiego Banku Inwestycyjnego - podało Centrum Informacyjne Rządu.
Share
480 mln euro z EBI na inwestycje drogowe
Źródło: Jupiterimages
di85q4k

Za pożyczoną od EBI sumę będzie można sfinansować budowę odcinków dróg: Sośnica-Gorzyczki (47,8 km), Zgorzelec-Krzyżowa (51,4 km) oraz Klucz-Kijewo (8 km).

Rząd wydał we wtorek nowelizację rozporządzenia w sprawie ustalenia Programu rzeczowo-finansowego dla inwestycji drogowych realizowanych w bieżącym roku z wykorzystaniem środków Krajowego Funduszu Drogowego.

Jak podał CIR, zmiany w rozporządzeniu z lutego br. związane są z koniecznością pozyskania środków finansowych na wykonanie projektów drogowych.

di85q4k

"Obowiązujące przepisy umożliwiają Bankowi Gospodarstwa Krajowego (BGK) zaciąganie na ten cel kredytów z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). Po przeanalizowaniu możliwości kredytowych stwierdzono, że możliwe jest uruchomienie przez BGK części kredytu EBI w wysokości 280 mln euro" - napisano w komunikacie.

Jak dodano, umowę w tej sprawie podpisano w październiku 2006 r. na łączną kwotę 300 mln euro. Do tej pory wykorzystano tylko 20 mln euro. "Umowa ta przewiduje zaciągnięcie drugiego kredytu w wysokości 200 mln euro. Łącznie będzie to 480 mln euro" - podał CIR.

Pozyskane środki umożliwią sfinansowanie rzeczywistych wydatków poniesionych na te inwestycje oraz ukończenie rozpoczętych przedsięwzięć.

Ponadto w rozporządzeniu zaktualizowano niektóre dane dotyczące wydatków na inwestycje m.in. dotyczące autostrad: A2 węzeł "Stryków II" - węzeł "Stryków I" wraz z łącznikiem do drogi nr 14, autostrady A1 Sośnica-Gorzyczki oraz A2 Stryków-Konotopa.

Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem ogłoszenia.

di85q4k

Podziel się opinią

Share
di85q4k
di85q4k