49 proc. firm ma problem z nielojalnymi pracownikami
Kradną firmowe dane i sprzedają je konkurencji lub też celowo je niszczą. Coraz częściej w taki właśnie sposób pracownicy mszczą się na pracodawcach.
08.03.2012 | aktual.: 08.03.2012 15:05
Jak wynika z badania ankietowego* przeprowadzonego przez laboratorium informatyki śledczej Mediarecovery, 49 proc. firm odnotowało - w okresie ostatnich 12 miesięcy - przypadki nielojalnych zachowań pracowników. Pracodawcy skarżyli się na wyciek danych. Takie działanie kojarzy się najczęściej z atakiem hakerskim. Jednak zdecydowana większość przypadków miała związek z pracownikami i brakiem zabezpieczenia informacji firmowych. Szefowie odnotowali też przypadki świadomego niszczenia danych przez podwładnych.
Ważne informacje kradną osoby mające poczucie skrzywdzenia przez przełożonych. Niszcząc dane lub udostępniając je konkurencji chcą zemścić się na firmie. Ale też złodziejami są pracownicy „nie do ruszenia”. Sprzedają dane, bo wiedzą że nikt ich nie podejrzewa. Są pracownikami z długoletnim stażem, cieszą się zaufaniem przełożonych. Zdarza się i tak, że pracownicy nie mają świadomości jak ważnymi informacjami się zajmują – lekkomyślnie przekazują dane nieuprawnionym osobom, nie wiedzą nawet że to może zaszkodzić firmie.
Okazuje się też, że tylko 31 proc. firm stosuje zabezpieczenia przed kradzieżą. W tej grupie 4/5 używa ich prewencyjnie, a 1/5 na skutek wycieku danych, które miało miejsce w przeszłości.
*Badanie ankietowe przeprowadzono w dniu 23 lutego 2012 roku w Warszawie na grupie 103 dyrektorów bezpieczeństwa, dyrektorów i specjalistów IT oraz audytorów wewnętrznych biorących udział w konferencji SEMAFOR 2012.
/ak