Trwa ładowanie...

5 dowodów na atrakcyjność obligacji jako źródła finansowania działalności gospodarczej

W dzisiejszych czasach, kiedy to przedsiębiorstwa funkcjonują w rozwiniętej gospodarce rynkowej, głównymi źródłami finansowania prowadzonej działalności są przede wszystkim środki własne oraz kredyty bankowe. Jednak w związku z coraz bardziej rygorystyczną polityką kredytową wiele podmiotów gospodarczych nie spełnia wymogów banków i nie jest w stanie skorzystać z takiego finansowania.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

5 dowodów na atrakcyjność obligacji jako źródła finansowania działalności gospodarczejŹródło: iStock.com, fot: scyther5
d17ctnf
d17ctnf

Polska jako rozwinięty kraj charakteryzujący się łatwym i powszechnym dostępem do rynku kapitałowego, umożliwia skorzystanie z alternatywnego źródła finansowania jakim są instrumenty dłużne – obligacje. Emisja obligacji może odbywać się w trybie oferty publicznej – skierowanej do szerokiego grona odbiorców lub oferty prywatnej - skierowanej do maksymalnie 149 inwestorów. Pozyskanie środków finansowych poprzez emisję obligacji pod wieloma względami może być bardziej atrakcyjne od innych źródeł finansowania. Więcej na temat zalet obligacji jako źródła finansowania działalności gospodarczej można znaleźć na stronie bestcapital.pl/kredyt-czy-emisja-obligacji-korporacyjnych.

Emisja obligacji korporacyjnych jest przede wszystkim elastycznym i relatywnie tanim źródłem pozyskania kapitału (jest to zależne m.in. od kondycji finansowej spółki, zabezpieczenia obligacji). Główne zalety korzystania z tego instrumentu finansowego to:

1. Wielu dawców kapitału

Możliwość objęcia emisji przez wielu inwestorów, którzy osobno badają sytuację spółki
i podejmują decyzje o inwestycji.

2. Elastyczność w określaniu warunków emisji

Emitent sam ustala parametry emisji tj. oprocentowanie, zapadalność, zabezpieczenie, okres przyjmowania zapisów. Emitent sam podejmuje decyzję czy obligacje będą zabezpieczone.

d17ctnf

3. Najpierw odsetki, a na końcu kapitał

Emitent w ustalonych terminach spłaca odsetki, a dopiero w dniu wykupu kapitał. Jest to jeden z głównych elementów, który odróżnia obligacje od kredytu. W przypadku kredytu, kredytobiorca zobowiązany jest spłacać co miesiąc raty kapitałowe wraz z odsetkami do zakończenia projektu. Jest to dużo większe obciążenie finansowe dla przedsiębiorstwa niż raty odsetkowe w przypadku obligacji, zwłaszcza gdy dany projekt w początkowym okresie nie generuje zysków.

4. Brak konieczności określania celu finansowania

Emitent nie musi, jak w przypadku kredytu, określać celu na jaki zostaną przeznaczone pozyskane środki.

5. Możliwość wprowadzenia na Catalyst

Wyemitowane obligacje mogą zostać wprowadzone do obrotu na rynek Catalyst, co zwiększa wiarygodność emitenta i daje inwestorom możliwość zawierania transakcji kupna/sprzedaży na rynku wtórnym.

Jak widać obligacje są bardzo atrakcyjną formą finansowania dla firm i mogą stanowić ciekawą alternatywę dla kredytów bankowych lub emisji akcji. Z jednej strony dla podmiotów, które są w dobrej kondycji finansowej mogą stanowić tanie źródło finansowania, a z drugiej strony podmiotom o krótkiej historii, bez dostępu do kredytu bankowego, mogą umożliwić pozyskanie środków na dalszy rozwój. Wyemitowane obligacje mogą zostać wprowadzone do obrotu na rynek Catalyst. W takiej sytuacji na emitenta są nakładane obowiązki informacyjne, co przekłada się na wzrost wiarygodności takiego podmiotu w oczach kontrahentów, inwestorów oraz kredytodawców. Dzięki temu emitent może pozyskać kapitał po niższym koszcie i mieć większą swobodę przy ustalaniu warunków emisji.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d17ctnf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17ctnf

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj