500 minus. Nowy banknot, którego nie chcą sprzedawcy
Banknoty o nominale 500 zł już od ponad pół roku są w użyciu. Jak się jednak okazuje trudno nimi zapłacić. Wielu Polaków ciągle jeszcze nie wie o ich istnieniu. Pięćsetki są też utrapieniem sprzedawców, którzy po prostu nie chcą wydając resztę, pozbywać się wszystkich pozostałych nominałów.
Jedna ze stacji warszawskiego metra. Kiosk z gazetami. Młody chłopak bierze "Gazetę Wyborczą" i pudełko Tik-Taków. Staje w kolejce do kasy. Przychodzi jego kolej. Wyjmuje portfel, a z niego banknot i podaje sprzedawczyni. Ta bierze go do ręki i zamiera.
- Nie mogę tego przyjąć - mówi kobieta.
- Ale dlaczego? - pyta chłopak zdziwiony.
- Bo nie mogę - odpowiada.
- Ale dlaczego? - drąży temat chłopak.
- Bo nie mam jak wydać - po chwili,czerwieniąc się, odpowiada ekspedientka.
- Kurczę to już kolejny sklep - mruczy pod nosem chłopak, zostawia wybrane rzeczy przy kasie i wychodzi.
Świadkiem tej sceny była jedna z naszych dziennikarek. Niestety podobne sytuacje nie należą do rzadkości. Są bardziej regułą niż wyjątkiem, choć pięćsetka jest w obiegu od lutego.
Jedną z podobnych sytuacji przeżył też klient sieci Reserved, a opisał ją serwis wmeritum.pl. Kiedy chciał zapłacić za rzeczy banknotem o nominale 500 zł, usłyszał od kasjerki, że "pięćsetki" nie przyjmie. Jak relacjonuje "przy próbie płatności przestraszyłem się, że zostanę aresztowany za próbę oszukania Pań kasjerek".
Sprawę skomentowała też sieć odzieżowa. Sławomir Ronkowski, dyrektor ds. komunikacji i zrównoważonego rozwoju w LPP, do której należy marka Reserved, odniósł się do incydentu na łamach "Business Insider Polska".
Ronkowski zapewnił, że wszyscy pracownicy sieci wiedzą o istnieniu nowego banknotu.
Jednak po tym wydarzeniu zdecydowano o powtórnym "szkoleniu" z pięćsetki dla wszystkich pracowników obsługujących klientów Reserved.
Nowy banknot o nominale 500 złotych jest już w obiegu od 10 lutego 2017 r. Ten najwyższy polski nominał zdobi wizerunek króla Jana III Sobieskiego. Jego producentem, podobnie jak wszystkich poprzednich banknotów z tej serii, jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.
Jak już pisaliśmy w WP nominał 500 złotych został zaprojektowany przez Andrzeja Heidricha, który jest autorem pozostałych polskich banknotów. Widnieją na nich wizerunki władców z dynastii Piastów i Jagiellonów, w kolejności chronologicznej odpowiadającej wzrostowi nominałów: Mieszka I, Bolesława Chrobrego, Kazimierza Wielkiego, Władysława Jagiełły i Zygmunta I Starego.