Trwa ładowanie...
d4huwkm

500+ niezgodne z konstytucją. Sąd uznał, że przepisy programu ograniczają dostęp do świadczenia

Zapadł wyrok w sprawie skargi dziadków opiekujących się wnuczką. Przepisy programu "Rodzina 500+" są niezgodne z konstytucją i konwencją praw dziecka - tak rozstrzygnął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi,
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sąd stwierdził, że przepisy o 500+ są niezgodne z konstytucją. Dyskryminują np. dziadków, którzy opiekują się dziećmi swoich dzieci.
Sąd stwierdził, że przepisy o 500+ są niezgodne z konstytucją. Dyskryminują np. dziadków, którzy opiekują się dziećmi swoich dzieci. (PAP)
d4huwkm

Sąd w Łodzi zajął się sprawą dziadków ubiegających się o świadczenie wychowawcze z flagowego programu rządu. Nowi opiekunowie dziecka, mimo że spełniali kryterium dochodowe, otrzymali odmowną decyzję wypłaty 500+ - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Po tym jak odebrano prawa rodzicielskie ojcu dziecka, a matce je ograniczono, dziadkowie stali się opiekunami dziewczynki. Nie mieli jednak "papierów" na bycie opiekunem prawnym dziecka.

Małżeństwo po otrzymaniu decyzji o odrzuceniu ich wniosku, postanowiło walczyć w sądzie. Uważali, że pieniądze się im należą. Złożyli odwołanie do samorządowego kolegium odwoławczego, by uchylono decyzję łódzkich urzędników.

d4huwkm

Odmowna decyzja była argumentowana tym, że dziadkowie nie są faktycznymi rodzicami, ani nie adoptowali dziewczynki, ani też nie tworzą rodziny zastępczej. Niestety, urzędnicy nie wzięli pod uwagę, że obowiązek opieki przyznał im sąd rodzinny.

Wojewódzki Sąd Administracyjny jednak uznał, że wykluczenie tej rodziny z programu 500+ to "nie wina dziadków, ale dyskryminacja przepisów". W swoim wyroku powołał się na art. 72 Konstytucji, który zaznacza, że każde dziecko pozbawione opieki rodzicielskiej "ma prawo do opieki i pomocy państwa". Podobny zapis znajduje się w konwencji praw dziecka.

Rok programu Rodzina 500+. Jakie zmiany nas czekają?

WSA stwierdził, że w takiej sytuacji opiekunowie ubiegający się o świadczenie wychowawcze powinni je otrzymać i nie można im ograniczać dostępu do programu.

d4huwkm

Podziel się opinią

Share

d4huwkm

d4huwkm