500+ niezgodne z konstytucją. Sąd uznał, że przepisy programu ograniczają dostęp do świadczenia

Zapadł wyrok w sprawie skargi dziadków opiekujących się wnuczką. Przepisy programu "Rodzina 500+" są niezgodne z konstytucją i konwencją praw dziecka - tak rozstrzygnął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi,

500+ niezgodne z konstytucją. Sąd uznał, że przepisy programu ograniczają dostęp do świadczenia
Źródło zdjęć: © PAP

Sąd w Łodzi zajął się sprawą dziadków ubiegających się o świadczenie wychowawcze z flagowego programu rządu. Nowi opiekunowie dziecka, mimo że spełniali kryterium dochodowe, otrzymali odmowną decyzję wypłaty 500+ - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Po tym jak odebrano prawa rodzicielskie ojcu dziecka, a matce je ograniczono, dziadkowie stali się opiekunami dziewczynki. Nie mieli jednak "papierów" na bycie opiekunem prawnym dziecka.

Małżeństwo po otrzymaniu decyzji o odrzuceniu ich wniosku, postanowiło walczyć w sądzie. Uważali, że pieniądze się im należą. Złożyli odwołanie do samorządowego kolegium odwoławczego, by uchylono decyzję łódzkich urzędników.

Odmowna decyzja była argumentowana tym, że dziadkowie nie są faktycznymi rodzicami, ani nie adoptowali dziewczynki, ani też nie tworzą rodziny zastępczej. Niestety, urzędnicy nie wzięli pod uwagę, że obowiązek opieki przyznał im sąd rodzinny.

Wojewódzki Sąd Administracyjny jednak uznał, że wykluczenie tej rodziny z programu 500+ to "nie wina dziadków, ale dyskryminacja przepisów". W swoim wyroku powołał się na art. 72 Konstytucji, który zaznacza, że każde dziecko pozbawione opieki rodzicielskiej "ma prawo do opieki i pomocy państwa". Podobny zapis znajduje się w konwencji praw dziecka.

Rok programu Rodzina 500+. Jakie zmiany nas czekają?

WSA stwierdził, że w takiej sytuacji opiekunowie ubiegający się o świadczenie wychowawcze powinni je otrzymać i nie można im ograniczać dostępu do programu.

sąddziadkowie500 plus

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (935)