Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
19-04-2018 11:02

500+ to nie wszystko. Co warto wiedzieć o ulgach podatkowych na dziecko?

Od wielu lat jednym z podstawowych narzędzi finansowych wspierających rodziców wychowujących dzieci jest możliwość odliczenia określonej kwoty od podatku (od podatku, a nie od dochodu, korzyść jest więc odpowiednio większa). W tym roku skorzysta z niej w Polsce ponad 4 mln podatników! To prosty sposób na pomniejszenie należności, jaką jesteśmy winni fiskusowi, lub otrzymanie zwrotu z urzędu skarbowego.

500+ to nie wszystko. Co warto wiedzieć o ulgach podatkowych na dziecko?Źródło: Shutterstock.com, fot: shutterstock.com
d2hx3tb
d2hx3tb

Jak to działa?

Ulga rodzinna przysługuje osobom, które wychowują małoletnie dzieci (tj. osoby do 18 roku) oraz dzieci do 25 roku życia, które nadal się uczą, a ich roczny dochód podlegający opodatkowaniu nie przekroczył kwoty 3 089 zł. Ulga dotyczy też dzieci bez względu na ich wiek, jeżeli otrzymywały one zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną.

Kto może skorzystać?

Wychowywać dzieci można na wiele sposobów, istotne jest więc doprecyzowanie, kto może odliczyć ulgę na dziecko. Ulga przysługuje podatnikom, którzy w roku podatkowym: wykonywali władzę rodzicielską, pełnili funkcję opiekuna prawnego, jeśli dziecko z nimi zamieszkiwało, byli dla dziecka rodziną zastępczą. Ważne: ulgę na dziecko odliczymy tylko, jeśli rozliczamy się na zasadach ogólnych (skala podatkowa). Wybierając podatek liniowy lub będąc na ryczałcie ewidencjonowanym, nie możemy skorzystać z tej ulgi.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Ulga przysługuje za każde dziecko i jest rozliczane w systemie miesięcznym.

d2hx3tb

Jak liczyć?

Ulga jest rozliczana w systemie miesięcznym, co oznacza, że przysługuje proporcjonalnie za każdy miesiąc roku podatkowego, w którym podatnik spełniał warunki, by mu się należała. Jeśli np. nasze uczące się dziecko ukończyło 25 rok życia w styczniu 2017 roku, odliczenie przysługuje nam tylko za 1 miesiąc, czyli w wysokości 1/12 kwoty rocznej, z kolei jeśli przyszło na świat w kwietniu, wówczas od podatku odliczymy 9/12 kwoty rocznej.

Jak rozliczyć?

By odliczyć od podatku ulgę na dziecko, wypełniamy załącznik PIT/O i uzupełniamy o niego naszą podstawową deklarację PIT (PIT-36 lub PIT-37). By zrobić to poprawnie, wystarczy podać liczbę dzieci i ich numery PESEL, a jeśli ich nie posiadają – imiona, nazwiska i daty urodzenia.

Wreszcie: ile?!

Wysokość ulgi zależy od naszych dochodów i tego, ile mamy dzieci. Ulga przysługuje osobom, które mają jedno dziecko, a ich dochód jest niższy niż 56 tys. zł lub małżonkom (jeśli rozliczają się wspólnie), których dochód jest niższy niż 112 tys. zł. Kwota, jaką możemy w tych przypadkach odjąć od podatku, to 1112,04 zł (92,67 zł za każdy miesiąc). Gdy ulga przysługuje nam na więcej niż jedno dziecko, wysokość naszych dochodów nie ma już znaczenia. Posiadając dwójkę dzieci, za każde możemy odliczyć po 1112,04 zł za rok, posiadając trójkę – po 1112,04 za pierwsze dwa i 2000,04 za trzecie, a w przypadku większej liczby dzieci – odpowiednio: 1112,04 zł, 1112,04 zł, 2000,4 zł oraz po 2700 zł za czwarte i każde kolejne dziecko.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Podliczenie kwoty zwrotu podatku nie jest trudne. Istotna jest wiedza odnośnie kwoty i sposobu, oraz oczywiście – liczby dzieci.

d2hx3tb

Ponieważ, szczególnie w przypadku posiadania większej liczby dzieci, kwota odliczenia może być znaczna i nierzadko przekroczy wysokość należnego podatku, w określonych przypadkach można wnioskować do urzędu skarbowego o zwrot niewykorzystanej kwoty ulgi na dziecko. Owe określone przypadki dotyczą jednak wyłącznie podatników, którzy płacą (sami lub za pośrednictwem płatnika, który potrąca je z wynagrodzenia) składki ZUS i/lub składki zdrowotne. Kwota wspomnianego zwrotu nie może bowiem przekraczać sumy odprowadzonych w ciągu roku składek ZUS i zdrowotnych.

Ulga na dziecko czy dla rodzica?

Należy pamiętać, że ulga rodzinna przysługuje z tytułu wychowywania dziecka, a nie bycia rodzicem. Oznacza to, że za każde dziecko ulgę odliczyć można tylko raz. W sytuacji gdy rodzice dziecka/dzieci rozliczają się indywidualnie, mogą podzielić tą ulgę w dowolny sposób między siebie, np. za wybrane miesiące, w ustalonej części za każdy miesiąc, lub za jedno dziecko – jeden rodzic, a za drugie – drugi.

Ministerstwo Finansów stoi na stanowisku, że w przypadkach spornych kwota ulgi powinna być odliczana po połowie przez każdego z rodziców.

Oprócz wiedzy o mądrym rozliczeniu i przysługującym ulgom, warto także mądrze zadecydować o 1% swojego podatku. Przekaż 1% podatku na rzecz Stowarzyszenia WIOSNA, które wie, jak pomagać mądrze dzieciom i rodzinom, m.in. w takich projektach jak SZLACHETNA PACZKA i AKADEMIIA PRZYSZŁOŚCI.

d2hx3tb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hx3tb