53 proc. Polaków uważa, że euro wpłynie źle na ich sytuację

Ponad połowa Polaków (53 proc.) uważa, że przyjęcie wspólnej europejskiej waluty źle wpłynie na sytuację ich gospodarstw domowych. Co piąty (22 proc.) sądzi, że euro poprawi ich sytuację - wynika z sondażu TNS OBOP.

53 proc. Polaków uważa, że euro wpłynie źle na ich sytuację
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Z kolei co dziesiąty ankietowany (10 proc.) sądzi, że wejście do strefy euro nie będzie miało wpływu dla ich gospodarstwa domowego, a 15 proc. nie ma zdania na ten temat.

Blisko połowa (47 proc.) Polaków uważa, że wprowadzenie europejskiej waluty poprawi kondycję polskiej gospodarki, podczas gdy co trzeci Polak (32 proc.) jest zdania, że pogorszy to jej stan. 5 proc. respondentów uważa, że przyjęcie euro nie wpłynie na naszą gospodarkę, a 16 proc. badanych nie ma zdania na ten temat.

Co trzeci Polak (33 proc.) chciałby, aby euro wprowadzono w Polsce po 2012 roku, a 28 proc. respondentów - w latach 2009-2012. 20 proc. badanych jest zdania, że Polska nie powinna wprowadzać euro. Co piąty ankietowany (19 proc.) nie ma opinii na ten temat.

Według TNS OBOP, co trzeci badany (34 proc.) uważa, że wprowadzenie euro wpłynie negatywnie na naszą tożsamość narodową, a przeciwnego zdania jest ponad jedna czwarta społeczeństwa (28 proc.). Co czwarty badany (24 proc.) twierdzi, że przyjęcie europejskiej waluty nie wpłynie ani korzystnie, ani niekorzystnie na naszą tożsamość narodową. 14 proc. respondentów nie ma zdania na ten temat.

TNS OBOP bada cyklicznie stosunek polskiego społeczeństwa do wprowadzenia wspólnej waluty europejskiej. W zestawieniu z wynikami uzyskanymi w kwietniu br. odnotowano wzrost (o 3 proc.) respondentów, których zdaniem wprowadzenie waluty euro będzie miało korzystny wpływ na polską gospodarkę.

Wzrósł także (o 5 proc.) udział badanych, według których przyjęcie europejskiej waluty będzie miało dodatni wpływ na naszą tożsamość narodową, ale jednocześnie wzrósł o 4 proc. odsetek respondentów, którzy dostrzegają niekorzystny wpływ.

Sondaż zrealizowano w dniach 4-8 czerwca 2009 r. na reprezentatywnej, losowej grupie 1005 osób od 15 roku życia.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)