Trwa ładowanie...
d1r7shn

670 mln zł dla polskich małych i średnich firm ze środków UE

670 mln zł w postaci dogodnych linii gwarancyjnych czeka na małych i średnich przedsiębiorców. Środki w ramach umowy z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym udostępni Raiffeisen-Leasing. Z preferencyjnego finansowania może skorzystać nawet 6-7 tys. polskich firm.

Share
d1r7shn

Dwa programy gwarancyjne z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym podpisał Raiffeisen-Leasing Polska SA. Środki w wysokości 670 mln zł będą przeznaczone na poprawę konkurencyjności mikro, małych i średnich firm oraz wsparcie innowacyjności polskich przedsiębiorców. Dzięki podpisanej umowie od maja polscy przedsiębiorcy zyskają dostęp do preferencyjnego finansowania: leasingu oraz pożyczek.

"Ta umowa stwarza możliwość korzystania z bardzo tanich, bardzo dogodnych linii gwarancyjnych. To minimum formalności, czyli wnioski rozpatrywane są bardzo szybko. Zerowy wkład własny - oczywiście jeżeli jest wkład własny - to jest on mile widziany, ale nie ma takiej konieczności. Wreszcie możliwość sięgania po linie gwarancyjne od pierwszego dnia działalności firmy, czyli jest to oferta szczególnie atrakcyjna dla start-upów" - powiedział w czwartek podczas konferencji prasowej w Warszawie minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Na linie gwarancyjne składają się dwa programy. Pierwszy to COSME, wspierający konkurencyjność mikro, małych i średnich firm. Do wykorzystania jest w nim 520 mln zł gwarancji. Drugi - w ramach programu Horyzont 2020 - to InnoFin opiewający na kwotą 150 mln zł. Z preferencyjnych warunków mogą skorzystać m.in. innowacyjne firmy, które już korzystały z dotacji unijnych, otrzymały nagrody za innowacyjność, lub dynamicznie się rozwijają. Według szacunków - w ciągu dwóch lat - z obydwu programów skorzysta 6-7 tys. polskich firm.

"W ostatnich latach przyzwyczailiśmy się finansować rozwój polskiej gospodarki w dużej mierze z grantów. W bieżącej perspektywie budżetu unijnego pojawił się nowy mechanizm w ramach Planu Junckera - w postaci Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (EFIS)" - mówił w czwartek podczas konferencji prasowej podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Witold Słowik.

d1r7shn

Jak wyjaśniał w ramach EFIS są tzw. dwa okienka. "Jedno dla dużych inwestycji głównie infrastrukturalnych. Drugie przeznaczone dla małych i średnich firm. W jego ramach Europejski Bank Inwestycyjny poszukuje lokalnych partnerów w celu dystrybucji środków. Jednym z nich został Raiffeisen-Leasing Polska SA, który w czwartek uruchomił program w zakresie finansowania małych i średnich przedsiębiorstw. () Jestem przekonany, że część nowopowstałych firm, jak również firm już funkcjonujących rozwinie swój potencjał i będzie produkować nowoczesne produkty" - mówił Słowik.

"Nasza polityka gospodarcza będzie zmierzała do tego aby od adaptacji i imitacji przechodzić do tworzenia nowych rozwiązań w oparciu o polski kapitał intelektualny, zgromadzony zarówno w jednostkach naukowych, uczelniach i instytutach badawczych jak i w przedsiębiorstwach" - powiedział w czwartek minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Jak mówił, instrumentem, który rząd chce w jak największym stopniu wykorzystać do tego celu są środki finansowe w ramach perspektywy 2014 - 2020, a obok funduszy strukturalnych szczególną rolę odgrywa tu program Horyzont 2020. "Kluczem do sukcesu tego programu ma być łączenie prywatnych i publicznych inwestycji w badania i innowacje. () W powszechnym przekonaniu beneficjentem programu są jednostki naukowe i uczelnie, ale równie ważnym beneficjentem są przedsiębiorstwa, w tym małe i średnie firmy. Chcemy aby udział polskich przedsiębiorstw w Horyzoncie 2020 przybrał wymiar dużo większy niż stało się to w przypadku 7 Programu Ramowego" - dodał Gowin.

d1r7shn

Podziel się opinią

Share
d1r7shn
d1r7shn