Trwa ładowanie...
d4mnx72

895 tys. rolników złożyło wnioski o dopłaty bezpośrednie

Do 19 maja 895 tys. rolników złożyło wnioski o dopłaty bezpośrednie, w tym 3,8 tys. przez internet . W ocenie ministra rolnictwa tempo składania dokumentów jest dobre. ARiMR przyjmuje w tym roku wnioski do 15 czerwca.

Share
d4mnx72

"Tempo składania dokumentów jest niezłe" - ocenił minister rolnictwa Marek Sawicki na spotkaniu z rolnikami. Przypomniał, że z doświadczeń wynika, że 60 proc. rolników składa wnioski na 2 tygodnie przez końcem terminu.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiIMR) zazwyczaj przyjmowała wnioski w podstawowym terminie do 15 maja, w tym roku ze względu na zmianę zasad przyznawania dopłat bezpośrednich, KE zgodziła się na wydłużenie terminu o miesiąc tj. do 15 czerwca br. Wnioski będzie można jeszcze dostarczyć do 10 lipca, ale za każdy dzień zwłoki odejmowany jest 1 proc. płatności.

Wnioski o przyznanie płatności obszarowych można składać osobiście w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, jak również za pośrednictwem internetu. Agencja zachęca do skorzystania z internetowej aplikacji e-wniosek. Od tego roku jest ona prostsza w użytkowaniu i znacznie ułatwia wypełnienie dokumentów. By z niej skorzystać potrzebny jest login i kod dostępu do systemu teleinformatycznego Agencji. Aby go otrzymać, trzeba złożyć specjalny wniosek do kierownika biura powiatowego.

d4mnx72

Wnioski o przyznanie płatności obszarowych można składać również za pośrednictwem poczty wysyłając je listem poleconym.

Średnia dopłata wyniesie 243 euro do hektara, ale "aktywny" rolnik, który w swoim gospodarstwie utrzymuje zwierzęta oraz ma różnorodną produkcję rolną może otrzymać ponad 500 euro do ha.

Od 2015 r. nastąpiły zmiany w zasadach płatności bezpośrednich. Wprowadzona została m.in. tzw. płatność na zazielenienie, którą otrzymują wszyscy rolnicy. Właściciele gospodarstw powyżej 10 ha, muszą wprowadzić dywersyfikację upraw, a powyżej 15 ha powinni zachować obszary proekologiczne - przypomniana Agencja na swojej stronie internetowej.

Gospodarstwa ekologiczne automatycznie otrzymają płatności za zazielenienie. Wysokość płatności za zazielenienie wraz z jednolitą płatnością obszarową wyniesie ok. 180 euro za hektar i może być przyznana rolnikom do gruntów, które są w ich posiadaniu 31 maja br.

d4mnx72

Nowym rodzajem dopłaty jest płatność dla młodych rolników. Mogą je otrzymać osoby, które rozpoczynają samodzielne prowadzenie gospodarstwa rolnego i które po raz pierwszy składając wniosek nie przekroczyły 40 lat. Z tego tytułu rolnik może dodatkowo dostać 60 euro do hektara. Dopłata może być przyznawana maksymalnie przez 5 lat do powierzchni nieprzekraczającej 50 ha.

Kolejną nowością jest tzw. płatność dodatkowa. Przysługuje ona tym rolnikom, którzy posiadają grunt o powierzchni od 3,01 ha do 30 ha. Jej stawka wynosi 40 euro/ha.

Rolnik będzie mógł otrzymać w ramach dopłat bezpośrednich tzw. płatności związane z produkcją. Przyznawane one będą rolnikom hodującym bydło, krowy, owce czy kozy oraz tym, którzy zajmują się produkcją roślinną i uprawiają buraki, ziemniaki skrobiowe, owce miękkie, chmiel, rośliny wysokobiałkowe, pomidory, len czy konopie włókniste. Wysokość płatności zależy od rodzaju produkcji.

Aby ułatwić rolnikom złożenie wniosków o przyznanie dopłat, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, jak co roku, wysłała do nich za pośrednictwem poczty tzw. wnioski spersonalizowane. Dokumenty te są już częściowo wypełnione przez ARiMR na podstawie danych z ostatnio składanego wniosku. Rolnik musi sprawdzić, czy te informacje są aktualne także w tym roku, jeżeli tak - wystarczy uzupełnić wymagane pola, np. podpisać wniosek i złożyć go w ARiMR. W razie problemów rolnikowi pomagają w jego wypełnieniu m.in. pracownicy ośrodków doradztwa rolniczego czy izb rolniczych.

W tym roku na dopłaty bezpośrednie jest 3,5 mld euro i prawdopodobnie ubiegać się o nie będzie ok. 1 mln 350 tys. rolników - informuje ARiMR.

d4mnx72

Podziel się opinią

Share
d4mnx72
d4mnx72