A ty, skąd dziś pracujesz? Praca zdalna coraz bardziej popularna

Z domu, kawiarni? Może z zagranicy, a nawet innej strefy czasowej? Praca zdalna, bo o niej mowa, jest coraz bardziej popularna zarówno w Polsce, jak i na świecie. Za sprawą nowoczesnych technologii trend ten będzie się tylko wzmacniał.

A ty, skąd dziś pracujesz? Praca zdalna coraz bardziej popularna
Źródło zdjęć: © materiały partnera

W twojej firmie jest możliwość pracy zdalnej? Jeśli tak, to należysz do grupy szczęśliwców, której może pozazdrościć blisko 70% pozostałych pracowników na rynku. Na takim właśnie poziomie, według najnowszego badania przeprowadzonego przez Kantar TNS i Remote-Now (“The Remote Future. Rynek pracy zdalnej a oczekiwania pracowników”), kształtuje się zjawisko pracy zdalnej w Polsce.

A jak jest na świecie?

Według sondażu agencji badawczej Morar Consulting, przeprowadzonego na zlecenie Polycom, na świecie blisko ⅔ pracowników może cieszyć się możliwością pracy zdalnej z dowolnego miejsca. To naprawdę dużo, bowiem całkiem niedawno – w 2012 – z tego przywileju korzystało globalnie jedynie 14% pracowników. Co sprawia, że praca zdalna staje się coraz bardziej popularna?

Zmiana struktury zatrudnienia

Jednym z najważniejszych czynników zwiększenia popularności pracy zdalnej jest zmiana struktury zatrudnienia. Coraz większa część ludzi (zwłaszcza millenialsi) pracuje w sektorach, w których taki model zatrudnienia ma rację bytu – przede wszystkim w usługach. Lecz nIe tylko struktura zatrudnienia ulega zmianie – także kultura pracy.

Zaufanie dodaje skrzydeł

Sama obecność w biurze wcale nie oznacza lepszych wyników. Coraz więcej pracodawców przekonuje się, że pracownik obdarzony zaufaniem i możliwością pracy zdalnej “odwdzięcza się” większą produktywnością i lojalnością. Dając pracownikom autonomię i pozwalając im na wybór miejsca, z którego sami chcą pracować, można naprawdę dużo zyskać.

Czego pragną pracownicy

Dlaczego pracownicy chcą pracować zdalnie? Taka praca pozwala im na pogodzenie życia zawodowego z osobistym. Czas zaoszczędzony na dojazdach do biura wolą przeznaczyć na relaks i rozwijanie hobby. Natomiast młodzi rodzice chcieliby połączyć opiekę nad dzieckiem z pracą zawodową.

Nie tylko plusy

Jak każde rozwiązanie, praca zdalna również ma swoje minusy. Pracownicy, którzy rzadko przebywają w biurze, mogą zmagać się z poczuciem, że w oczach współpracowników są mniej pracowici. Starsi pracownicy obawiają się wydłużonych godzin pracy. Co więcej udowodniono, że spontaniczne wymiany zdań w biurze wpływają na wzrost kreatywności, która jest przecież bezcenna w zawodach z największym procentem pracy zdalnej. Czy te sprzeczności da się pogodzić?

Z pomocą przychodzi technologia

Odpowiedzią jest technologia, bez której praca zdalna nigdy nie mogłaby istnieć. Odpowiedni sprzęt sprawia, że możemy współpracować z dowolnego miejsca świata w sposób niezwykle efektywny. Taką rolę odgrywają na przykład rozwiązania wideokonferencyjne firmy Polycom. Dzięki nim pracownicy mogą zobaczyć się i usłyszeć – tak dobrze, jakby siedzieli przy tym samym stole. Badania potwierdzają, że ludziom zależy na takich rozwiązaniach – aż 91% pracowników na świecie twierdzi, że technologia przyczynia się do lepszej pracy zespołowej.

Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)