Trwa ładowanie...

Abonament w górę. I to aż o 11 proc.

21,50 zł - tyle od przyszłego roku ma wynosić abonament radiowo-telewizyjny. To wzrost aż o 11 proc. KRRiT tłumaczy, że zdecydował się na podwyżkę, bo nie wiadomo kiedy zacznie obowiązywać opłata audiowizualna.

Abonament w górę. I to aż o 11 proc.Źródło: WP.PL, fot: Andrzej Hulimka
d27061t
d27061t

Przez ostatnie lata podwyżki opłat abonamentowych były symboliczne. Osoby, które zarejestrowały radio czy telewizor na poczcie z roku na rok płacić musiały o kilkadziesiąt groszy więcej. Podwyżka przyszykowana na 2015 jest jednak dużo wyższa.

Zamiast dotychczasowych 19,30 zł teraz miesięcznie trzeba będzie na telewizję płacić 21,50 zł. To wzrost o 2,7 zł miesięcznie i aż 32 zł rocznie. Dla porównaniu w zeszłym roku opłatę podniesiono tylko o 80 groszy miesięcznie, czyli niecałe 10 zł rocznie.

Trzeba pamiętać, że 21,50 to nowa cena za telewizję i radio. Jeśli mamy tylko ten drugi odbiornik, to zamiast dotychczasowych 5,90 zł, zapłacić będziemy musieli 6,50 zł. Skąd taka gwałtowna podwyżka?

d27061t

W komunikacie prasowym KRRiT informuje, że wszystko przez zawieszone w czasie prace nad zamianą abonamentu na powszechną opłatę audiowizualną.
- Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji dokonując zmiany wysokości opłat abonamentowych, wzięła pod uwagę konieczność zapewnienia stabilnego poziomu finansowania mediów publicznych, w szczególności w sytuacji braku rozwiązań ustawowych usprawniających dotychczasowy system poboru opłat - napisano.

Z wyliczeń urzędu wynika, że działalność misyjna Polskiego Radia oraz Telewizji Publicznej w przyszłym roku będzie kosztować 1,836 miliarda złotych. Tymczasem abonament ma przynieść jedynie 730 mln zł, z czego tylko 300 mln to opłaty wnoszone regularnie, a pozostała kwota to pieniądze wynikające z windykacji osób nie płacących wcześniej na media publiczne.

- Należy odnotować, że struktura wpływów abonamentowych przekazanych przez Pocztę Polską SA na rachunek bankowy KRRiT (tj. po potrąceniu 6 proc. umownego wynagrodzenia) za lata 2012-2013 zmieniła się bardzo wyraźnie na rzecz zwiększenia udziału wpływów z zaległości wnoszonych z opóźnieniem (o 8,6 punktu procentowego). W 2013 roku wpływy z zaległych opłat wniesionych z opóźnieniem stanowiły już przeważającą część (ponad 56%) uzyskanych od Poczty Polskiej SA wszystkich wpływów abonamentowych za 2013 rok - podaj KRRiT.

Rada policzyła też, ile dostanie więcej dzięki podwyżce abonamentu. Ma to być kwota 29 mln zł. Jednocześnie przypomina, że nowe przepisy zwalniające opiekunów osób niepełnosprawnych od opłaty na media publiczne uszczuplą wpływy o 14 mln zł.

d27061t

Abonament płaci obecnie jedynie ok. 940 tys. gospodarstw domowych z ponad 13 mln. Niecałe trzy miliony choć ma zarejestrowany odbiornik radiowy lub telewizyjny, to rachunków nie uiszcza na czas.

Od kilku lat KRRiT, TVP, Polskie Radio ale także środowiska tzw. twórców apelują o zmianę w prawie i likwidację abonamentu. W zamian chcą by zastąpiła go powszechna, czyli płacona przez każde gospodarstwo domowe, opłata abonamentowa. Choć przygotowano już projekt zmian, to brak woli politycznej na jego wdrożenie. Dzięki nowej ustawie o finansowaniu mediów publicznych możliwe byłoby obniżenie opłaty do około 10 zł miesięcznie.

d27061t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27061t