Trwa ładowanie...

Absurd w PKP Intercity. Bilety sprzedawane do jednego wagonu, drugi całkiem pusty

Lekarze i rządzący apelują o zachowanie dystansu społecznego w obliczu pandemii. Trudno zachowanie tych zasad w pociągach PKP Intercity, które domyślnie wypełniane są wagon po wagonie. Pół roku nie wystarczyło, żeby dostosować system informatyczny do nowych warunków.

Absurd w PKP Intercity. Bilety sprzedawane do jednego wagonu, drugi całkiem pustyŹródło: East News
dhp5ywz
dhp5ywz

Przez lata było wiele absurdów na polskiej kolei. Często jednak nie były groźne dla życia i zdrowia. Inaczej wygląda to w dobie pandemii koronawirusa. Okazuje się, że wszechobecne apele o zachowanie dystansu społecznego trafiają w próżnię, gdy wchodzimy do pociągu. Jeden wagon może być wypchany po brzegi, a drugi jedzie zupełnie pusty.

Sytuację nagłośnił w mediach społecznościowych Maciej Kawecki. Były dyrektor departamentu zarządzania danymi w Ministerstwie Cyfryzacji zwrócił uwagę na absurd systemu informatycznego PKP Intercity pod względem sprzedaży biletów. Miał bowiem nieprzyjemność podróżowania pociągiem PKP Intercity na trasie Warszawa - Gdynia.

Na jednym zdjęciu widać zupełnie pusty wagon. W drugim praktycznie wszystkie miejsca są pozajmowane.

dhp5ywz

"Tylko jeden jedyny wagon, w którym akurat miałem miejsce upchany ludźmi jak sardynkami. Po brzegi" - wskazuje Maciej Kawecki.

Konduktor, na pytanie: "dlaczego system PKP nie może rozdzielać miejsc bezpiecznie w dobie pandemii?" miał odpowiedzieć krótko i dosadnie: "Daj sobie Pan spokój. Taki mamy w PKP system. Tak rozdziela miejsca od zawsze".

Ekspert cyfryzacji wskazuje, że dzieci zamyka się w domach, separując od rówieśników w przedszkolach, w całych połaciach kraju wprowadza się ogromne restrykcje, a PKP w pół roku nie udało się dostosować systemy sprzedaży biletów tak, by możliwie najbardziej efektywnie rozsadzać pasażerów.

Zmiany w Kodeksie pracy. Duża nowelizacja już jesienią

Głos byłego dyrektora Ministerstwa Cyfryzacji nie został zignorowany przez PKP Intercity, które zapewniło, że zna problem i zamierza go naprawić.

dhp5ywz

"Przygotowujemy ze swoimi zewnętrznymi podwykonawcami zmianę algorytmu dotyczącego zasad przydzielania miejsc w systemie sprzedaży biletów" - czytamy.

dhp5ywz

Od 1 czerwca jest możliwość zakupu biletów na wszystkie miejsca siedzące dostępne w pociągach PKP Intercity. Wcześniej w związku z restrykcjami były ograniczenia.

Bilety jednorazowe są wydawane wyłącznie ze wskazaniem miejsca do siedzenia. Z kolei od osób podróżujących z biletem okresowym wymagane jest posiadanie także rezerwacji miejsca na konkretne połączenie. Rezerwacja miejsca do biletów okresowych kosztuje symboliczną złotówkę.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

dhp5ywz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhp5ywz